Çin Ticaret Bakanlığı: ABD'nin ek tarifelerine karşıyız

2019-08-24 19:57:22 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'nin toplam 550 milyar dolar değerindeki Çin menşeli ürüne ek gümrük tarifesi uygulama kararına kararlılıkla karşı çıktıklarını açıkladı.

ABD yönetimi, bugün Çin'den ithal edilen toplam 550 milyar dolar değerindeki ürüne ek gümrük vergisi getirileceğini duyurdu.

Buna göre ABD, 250 milyar dolar değerindeki Çin menşeli ürüne uygulanan gümrük vergisi oranını 1 Ekim itibarıyla yüzde 25'ten yüzde 30'a çıkaracak. Washington, ayrıca daha önce yüzde 10 gümrük vergisine tabi olan 300 milyar dolar değerindeki Çin menşeli ürüne ise 1 Eylül'den başlayarak yüzde 15'lik gümrük vergisi uygulayacak.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü, bugün yaptığı açıklamada, ABD'nin tek taraflı ve zorlayıcı şekilde uyguladığı ticarette korumacılığın ve aşırı baskıların, iki ülke liderleri arasında varılan mutabakata aykırı olduğu gibi, çok taraflı ticaret sistemini ve uluslararası ticaret düzenini ciddi şekilde zedelediğini kaydetti. Sözcü, “Bu adımdan ABD'nin kendisi zarar görecektir.” dedi.

Çin'in ABD'yi mevcut durumu yanlış değerlendirmemeye, Çin halkının kararlılığını hafife almamaya ve derhal bu yanlış davranışını sonlandırmaya çağırdığını söyleyen sözcü, aksi takdirde doğacak tüm sonuçların bedelini ABD'nin ödeyeceğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor