Hong Kong yönetimi: Ekonomi büyük hasar gördü

2019-08-24 14:38:51

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi, ekonominin yasa dışı mitingler başta olmak üzere son dönemde yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle büyük yara aldığını açıkladı.

Hong Kong Ulaştırma ve İskan Sekreteri Frank Chan, dün öğleden sonra düzenlenen basın toplantısında, 9-13 Ağustos günleri arasında Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nda düzenlenen yasa dışı mitinglerin, havalimanının rutin işleyişini ciddi şekilde etkilerken bine yakın uçuşun iptal edilmesine yol açtığını belirtti.

1-21 Ağustos günleri arasında havalimanının yolcu kapasitesinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 düşerek 4 milyon 160 bin olarak kayıtlara geçtiği bilgisini veren Frank Chan, taşınan yük hacminin de yüzde 14 düştüğünü dile getirdi.

Frank Chan, söz konusu gelişmelerin, uluslararası hava taşımacılığı açısından bir merkez olan Hong Kong'un küresel itibarının yanı sıra, havacılık, turizm, ticaret ve lojistik sektörlerine ciddi hasar verdiğinin altını çizdi.

Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Sekreteri Edward Yau ise basın toplantısında, 15-20 Ağustos günleri arasında Hong Kong'u ziyaret eden turistlerin sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49,6 düştüğüne dikkat çekti. Bunun son yıllarda turizm sektöründe görülen en büyük düşüş olduğunu vurgulayan Edward Yau, bazı bölgelerde otellerin doluluk oranının yüzde 40-50 azaldığını söyledi.

Edward Yau, ağustos ayında Hong Kong'daki perakende satışların da yaklaşık yüzde 50 düştüğünü sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor