Çin ek tarife getirdi, New York borsası sarsıldı

2019-08-24 11:40:40

Çin ile ABD arasındaki ticari sürtüşme nedeniyle New York borsasındaki 3 büyük hisse senedinde ciddi düşüş görüldü. Fed Başkanı Powell, “Hükümetin ticaret politikaları eşi görülmemiş sınamalar getirdi” dedi.

ABD hükümeti, ticari sürtüşmeyi yakın zamanda tekrar tırmandıran adımlar atmıştı. Çin Devlet Konseyi Gümrük Tarifeleri Komisyonu da dün yaptığı açıklamada, karşı tedbirler alındığını duyurdu. Komisyon, 75 milyar dolar değerindeki ABD menşeli bazı ürünlere yüzde 5 veya 10 ek tarife uygulanacağını ilan etti.

Çin'in tarife açıklamasının akabinde Dow Jones Endeksi yüzde 2,37'lik düşüşle 25,628.90 puandan kapandı. S&P 500 Endeksi yüzde 2,59, Nasdaq Bileşik Endeksi ise yüzde 2,5 düştü.

Kararın etkisi bilim ve teknoloji şirketleri ile otomotiv firmalarının hisselerine de yansıdı. Apple'ın hisseleri yüzde 4,6 değer kaybederken, ekran kartı üreticisi Nvidia yüzde 5, otomobil imalatçıları General Motors ve Ford ise sırasıyla yüzde 3,1 ve 2,5'lik düşüş yaşadı.

The Wall Street Journal'da yer alan analize göre, New York borsasının dünkü performansı, yatırımcıların odak noktasının ABD ile Çin arasındaki ticari sürtüşmeye göre yön bulduğunu gösteriyor.

FED Başkanı Jerome Powell, Fed'in düzenlediği Jackson Hole zirvesindeki sunumunda, ABD hükümetinin ticaret politikalarının “yeni sınamalar” getirdiğine dikkat çekti.

ABD'nin yakın zamanda Çin ürünlerine yeni ek vergi uygulama kararı, İngiltere'nin Brexit sürecindeki belirsizlik, İtalya'daki hükümet krizi gibi unsurlar nedeniyle başlıca finans piyasalarında son günlerde dalgalanmalar görüldüğünü kaydeden Powell, ilerleyen dönemde küresel ekonomik büyümenin soğuduğuna dair göstergelerin bir adım daha belirginleşeceğini belirtti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor