BM Güvenlik Konseyi INF'yi görüşmek için toplandı

2019-08-23 10:37:21

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya'nın isteği ve Çin'in desteğiyle dün toplandı.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun toplantıda Çin'in Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) konusundaki tutumunu açıkladı.

Zhang, INF anlaşmasının silah kontrolü ve silahsızlanmayla ilgili önemli bir anlaşma olduğuna dikkat çekerek, ABD'nin tek taraflı çekilmesi ve anlaşmayı geçersiz hale getirmesinin küresel denge ve istikrar, Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesinin güvenliği ile uluslararası silah kontrolü ve silahsızlanma sistemini etkileyeceğini, bu konuda uluslararası toplumun uyanık olması gerektiğini belirtti.

Zhang, ABD'nin anlaşmadan çekilmesinin nedeni olarak Çin'i göstermesinin asla kabul edilmez olduğunu vurguladı.

Çinli büyükelçi Zhang Jun, ABD'nin anlaşmadan çekilmeyi ilan etmeden önce orta menzilli füze geliştirme ve konuşlandırmaya hız vereceğini duyurduğunu ve kısa süre önce yeni tip kara tabanlı bir seyir füzesi denediğini hatırlattı. Zhang, ilgili tarafların sorumluluklarını yerine getirerek mevcut silah kontrolü ve silahsızlanma sistemini sürdürmesi, küresel denge ve istikrarı koruması çağrısında bulundu.

Çin'in öteden beri savunma niteliğinde askeri politika izlediğini söyleyen Zhang Jun, gelecekte de çok taraflılığı korumaya ve çok taraflı silah kontrolü ve silahsızlanma sürecine katılmaya devam edeceğini açıkladı.

ABD'nin Çin'i orta menzilli füze gücü geliştirmekle suçlamasıyla ilgili olarak, Çinli büyükelçi, Çin'in sahip olduğu tüm orta menzilli füzeleri kendi topraklarında konuşlandırdığının ve herhangi bir ülkeyi hedef almadığının altını çizdi. Zhang, ABD'nin Asya-Pasifik bölgesinde benzer füzeler konuşlandırmasına Çin'in karşı çıktığını ve ABD'nin bu konuda temkinli davranmasını beklediklerini kaydetti.

ABD'nin Rusya ve Çin'le 3 taraflı silah kontrolü ve silahsızlanma müzakeresi yapma isteğine değinen Zhang Jun, silah kontrolü ve silahsızlanma temalı müzakere yapılması için ülkelerin askeri güçlerinin göz önünde bulundurulması ve “hiçbir ülkenin güvenliğine zarar gelmeyecek” ilkesine uyulması gerekmektedir. Zhang, bu aşamada Çin'in böyle bir müzakereye katılma niyeti olmadığını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor