Çin: 1,4 milyarlık halkın tek isteği Hong Kong'un normale dönmesi

2019-08-22 17:17:40

Çin Dışişleri'nden yapılan açıklamada, Hong Konglular dâhil 1,4 milyarlık Çin halkının en büyük isteğinin, Hong Kong'daki protestoların sona ermesi ve hayatın normal düzenine dönmesi olduğu belirtildi.

İlgili habere göre, son günlerde İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerde bazı Çin asıllı vatandaşlar ve öğrenciler, Çin hükümetine desteklerini gösteren eylem faaliyetlerinde bulunuyor. Yabancı hükümetler söz konusu eylemlerin Çin'in yurt dışındaki örgütleri tarafından organize edildiğini iddia ediyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, konuyla alakalı soruya verdiği yanıtta, Hong Konglular dâhil 1,4 milyar Çin halkının en büyük isteğinin Hong Kong'daki protestoların sona ermesi ve hayatın normal düzenine dönmesi olduğunu, en büyük beklentisinin de Hong Kong'un refahı ve istikrarının korunması olduğunu söyledi.

Çin'in, deniz aşırı ülkelerde yaşayan vatandaşlarının her daim yerel yasalara ve düzenlemelere uymasını istediğini kaydeden Geng, aynı zamanda ilgili ülkelerin Çin asıllı vatandaşların meşru faaliyetlerine saygı gösterip yasal haklarını korumalarını ümit ettiklerini dile getirdi.

Geng Shuang, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu faaliyetler Çin'in yurt dışındaki kurumları ve örgütleri tarafından mı organize edildi, diye soruyorsunuz. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, şu anda Hong Konglular dâhil 1,4 milyarlık Çin halkının en büyük isteği Hong Kong'daki protestoların sona ermesi ve hayatın normal düzenine dönmesi. En büyük beklentisi de Hong Kong'un refahı ve istikrarının korunması. Sizce 1,4 milyarın ortak arzusu kontrol edilebilir mi?”Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor