Çin, Almanya'nın önemli ticari ortağı statüsünü koruyor

2019-08-22 10:44:04

Alman Ticaret ve Yatırım Ajansı'nın (GTAI) verilerine göre, yılın ilk yarısında Çin Almanya'nın önemli ticari ortağı olmayı sürdürdü. İki ülke arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 99,2 milyar avroya ulaştı.

Verilere göre, ilk 6 ayda Çin Almanya'nın en önemli ithal kaynağı durumunda. İthal ürünlerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artarak, yaklaşık 52 milyar avroyu buldu.

Aynı zamanda, ilk 6 ayda Çin Almanya'nın üçüncü ihracat destinasyonu oldu. İhracat hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 artarak, yaklaşık 47,2 milyar avroyu buldu.

GTAI Genel Müdürü Jürgen Friedrich, dün yaptığı konuşmada, son verilerin jeopolitik çekişmelerin hızlandığı ve küresel ekonominin gerilediği bir dönemde, Alman ekonomisinin istikrarı koruduğunun kanıtı olduğunu ve Almanya'nın Çin, ABD ve diğer ülkelerle ticari ortaklığının sürdüğünü ifade etti.

Almanya'nın Çin'le ticaret açığı azalıyor

Çin 2016 yılında ilk kez ABD'yi geçerek Almanya'nın en büyük ticari ortağı oldu.

2018'de, Almanya ile Çin arasındaki iki taraflı mal ticaret hacmi 199,3 milyar avro olarak kaydedildi. Böylece Çin, arka arkaya üç yıl boyunca Almanya'nın en büyük ticaret ortağı oldu.

Aynı zamanda 2018'de Almanya Çin'den yaklaşık 106,2 milyar avro tutarında ürün ithal etti. Çin dört yıl boyunca Almanya'nın en büyük ithalat kaynağı haline geldi.

Bunun yanı sıra, 2018'de Almanya'nın Çin'e ihracatı 93,1 milyar avro olarak gerçekleşti. Almanya'nın Çin'le ticaret açığı, yaklaşık 13 milyar avroya düştü ve ticaret açığında 2015'ten beri arka arkaya üçüncü düşüş kaydedildi.

Çin ile Almanya arasındaki ticaret yapısına bakıldığında iki ülkenin ekonomisi tamamlayıcı niteliğe sahiptir. Almanya'nın Çin'e ihracatı ağırlıklı olarak otomobil, yedek parçalar ve mekanik teçhizat ürünleri olurken, Çin'in Almanya'ya ihracatı ağırlıklı olarak elektronik ürünler ve tekstil ürünleri.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor