Japonya ve Güney Kore dışişleri bakanları Beijing'de

2019-08-21 10:18:33

Japonya ve Güney Kore dışişleri bakanları dün Çinli mevkidaşları Wang Yi'yle Beijing'de bir araya geldi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono'yla yaptığı görüşmede, ikili ilişkilerin son dönemde iyileştiğini, buna iki tarafın da değer vermesi gerektiğini belirtti.

Çin'in Japonya'yla 4 siyasi anlaşma temelinde siyasi güveni artırmaya hazır olduğunu dile getiren Wang, iki tarafın tüm alanlarda işbirliğini artırıp her türlü korumacılık ve tek taraflılığa karşı çıkması, serbest ticareti ve merkezinde BM olan uluslararası düzeni korumasının önemini vurguladı.

Wang ayrıca Çin'in bazı hassas konulardaki ilkesel tutumunu yineledi.

Japon dışişleri bakanı Taro Kono, G20 Osaka Zirvesi'nde Japonya ve Çin liderlerinin bir araya gelip ikili ilişkilerin geleceğini şekillendirdiğini hatırlatarak, Japonya'nın Çin'le ilişkileri ilerletmeye istekli olduğunu kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı, bölgede Amerikan kara tabanlı seyir füzesi yerleştirilmesine Çin'in karşı çıktığını da vurguladı. Taro Kono ise, savunma nitelikli askeri politikada ısrar edeceklerini ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Güney Kore Dışişleri Bakanı Kyung-wha Kang'la yaptığı görüşmede, Çin'in iyi komşusu olan Güney Kore'nin Kuşak ve Yol inşasına katılmasını ve serbest ticaret müzakerelerini hızlandırmasını beklediklerine işaret etti. Wang, Çin, Japonya ve Güney Kore'nin çok taraflılık ve serbest ticareti koruyup anlaşmazlıkları diyalog ve müzakere yoluyla çözmelerinin önemine dikkat çekti.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang, Çin'le ilişkilere yeni bir içerik kazandıracaklarını söyledi.

Yarımadadaki nükleer soruna değinen Kang, Kuzey Kore ve ABD'nin bir an önce yeniden görüşmesini beklediklerini ve bu konuda Çin'le birlikte çaba harcayacaklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor