Çin: Moskova'daki protestolarda da dış güçlerin parmağı var

2019-08-20 20:16:38

Çin Dışişleri Bakanlığı, dış güçlerin Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde olduğu gibi, Rusya'nın başkenti Moskova'daki yasa dışı protestolara da karıştığını açıkladı.

ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, Rus yönetiminin halkın seçme ve barışçıl miting düzenleme özgürlüğünü kısıtlamaya çalıştığı iddia edildi. Rus tarafı ise Moskova'da düzenlenen yasa dışı protestoların arkasında ABD'nin bulunduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Rusya'nın tutumunu desteklediklerini kaydetti.

Son aylarda Moskova'da birçok yasa dışı gösterinin meydana geldiğine işaret eden sözcü “Rus hükümetinin toplumsal istikrarı korumak için yeterli hukuki dayanağı bulunuyor. Ancak endişe verici olan, bazı Batılı ülkelerin bu gösterileri kasten gündeme taşıyarak spekülasyonlarda bulunmaya çalışmaları. Bu, tıpkı Rusya'nın dediği gibi, diğer ülkelerin iç işlerine karışmanın tipik bir örneği ve bir hegemonyacılık göstergesi.” diye konuştu.

Sözcü, dış güçlerin Rusya'daki girişimlerinin benzerine Hong Kong'da da rastlandığına dikkat çekerek, Moskova'nın konuyla ilgili açıklamasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

Çin ve Rusya'nın ulusal egemenliklerini, güvenliklerini ve toplumsal istikrarlarını koruma, dış güçlerin müdahalelerine karşı çıkma konularında ortak çıkar ve beklentilere sahip olduğuna dikkat çeken Çinli sözcü, iki ülke devlet başkanları arasında varılan uzlaşılar doğrultusunda yeni dönemde Çin-Rusya kapsamlı stratejik ortaklığını yeni bir düzeye taşımaya hazır olduklarını kaydetti.       


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor