Çin: Kanada'nın Hong Kong işlerine karışma hakkı yok

2019-08-20 20:09:14

Çin Dışişleri Bakanlığı, Hong Kong işlerinin tamamen Çin'in iç işleri olduğunu, hiçbir ülke, örgüt veya kişinin Hong Kong işlerine karışmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, yakın zamanda Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki gelişmeler hakkında bir açıklama yapmıştı. Freeland, mayıs ayından beri Hong Kong sorununa dair üç kez değerlendirmede bulunmuştu.

Bakanlık Sözcüsü Geng Shuang, bugün konuyla ilgili açıklamasında, Kanada tarafının, Çin'in duruşunu, uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerini bir kenara iterek birkaç kere Hong Kong işlerine müdahale etmesine şiddetle karşı çıktıklarını vurguladı.

Hong Kong işlerinin tamamen Çin'in iç işleri olduğunu yineleyen Çinli Sözcü, Kanada'nın Hong Kong işlerine karışma hakkının da bulunmadığının altını çizerek, “Hong Kong'da kaos yaratmayı ve bölgenin istikrarı ile refahını bozmayı amaçlayan tüm girişimler başarısızlığa mahkumdur.” dedi.

Hâlihazırda Çin-Kanada ilişkilerinin, Huawei'in Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou'nun tutuklamasından dolayı zorlu bir dönemden geçtiğini ifade eden Geng, Kanada'nın ikili ilişkilere daha ciddi zarar vermekten kaçınmak için Huawei meselesinden ders çıkarması ve Hong Kong sorununa ihtiyatlı yaklaşması gerektiğini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor