PBOC: Renminbi kuru istikrarını koruyor

2019-08-20 19:57:54

Çin'in merkez bankası işlevini yürüten Çin Halk Bankası'nın (PBOC) yetkilisi, renminbi kurunun makul ve dengeli bir seviyede, temel olarak istikrarlı olacağını açıkladı.


PBOC Para Politikası Dairesi Başkanı Sun Guofeng, bugün Çin Devlet Basın Ofisi tarafından düzenlenen bir brifingde, Çin'in para birimi renminbi kurunda son günlerde yaşanan dalgalanmanın piyasadaki arz-talep ilişkisinden kaynaklandığına işaret etti.


Küresel ekonomide bazı yeni gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Sun, tek taraflılık, ticari korumacılık ve ABD'nin Çin'e karşı tarife zorbalığının piyasalardaki arz-talep dengesini etkileyerek renminbinin dalgalanmasını kuvvetlendirdiğini, bunun tümüyle piyasalaşmanın bir getirisi olduğunu söyledi.


Renminbinin temel olarak istikrarlı bir seyir izleyeceğini vurgulayan Sun Guofeng, “Mevcut duruma bakıldığında, işletmeler, vatandaşlar ve finans kuruluşlarının renminbinin dolar karşısındaki değerinin 7'nin üzerine çıkmasına rasyonel ve objektif bir tavırla yaklaştıkları görülüyor. Renminbi kurundaki olağan dalgalanmaya uyum sağlama kapasiteleri de yüksek. Özellikle ortalama RMB-ABD Doları kuru, onshore ve offshore piyasalarda neredeyse aynı değeri buluyor. Bu durum piyasanın renminbi beklentisinin istikrar yönünde olduğunu gösteriyor. ”diye konuştu.


Sun Guofeng, renminbinin kısa vadede piyasadaki arz-talep ilişkisi ile küresel döviz piyasasındaki dalgalanmayı, uzun vadede ise Çin ekonomisinin temel durumunu yansıttığını kaydederek, renminbinin makul ve dengeli bir seviyede kalacağına inancını dile getirdi.

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor