ABD Huawei için geçici lisansın süresini uzattı

2019-08-20 11:36:54

ABD, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanları tedarikçisi olan Huawei ile ilgili "geçici genel lisans"ı 90 gün süreyle uzatma kararı aldı. Böylece Huawei ve ona bağlı şirketler, ABD'deki ürün ve hizmetlere erişmeye devam edecek.

ABD Ticaret Bakanlığı, geçici genel lisansın 19 Kasım'a kadar uzatılmasıyla ABD şirketlerinin Huawei'ye ürün satabileceğini açıkladı. Lisans dışında kalan ürün ve teknoloji transferi için, ilgili makamlardan izin gerekiyor.

Açıklamada ayrıca, Huawei'ye bağlı diğer 46 şirketin varlık listesine dahil edildiği ve bu kararın 19 Ağustos itibariyle yürürlüğe girdiği belirtildi.

Geçici lisansın amacı, şirketin ABD'de özellikle kırsal kesimlerdeki mevcut ağlarında ve mobil servislerinde herhangi bir bozulma olmasını en aza indirgemekti.

ABD Başkanı Donald Trump Huawei şirketiyle ticaret yapmak istemediklerini ifade etmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD'nin Huawei ve diğer Çinli şirketlere makul olmayan baskı ve yaptırımları durdurması ve Çinli şirketlere adil, tarafsız ve ayrımcı olmayan bir şekilde davranmasını beklediklerini kaydetti.

Geng Shuang, dün düzenlenen basın toplantısında, Çin ile ABD liderleri arasında gerçekleşen Osaka görüşmesinde ABD'nin Amerikan şirketlerinin Huawei'ye ürün satmaya devam etmesine izin verdiğini hatırlatarak, “ABD'nin sözlerini yerine getirip getirmemesi, ABD'nin itibarına ve güvenilirliğine bağlıdır. Uluslararası toplum da bunu görüyor.” ifadelerini kullandı.

   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor