Çin dışişlerinden ABD'ye tepki: Taiwan'a savaş uçağı satışı derhal durdurulmalı

2019-08-20 11:01:54 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı ABD'nin Taiwan bölgesine F-16V tipi savaş uçağı satış planına kararlılıkla karşı çıkıldığını bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, dün düzenlenen olağan basın toplantısında, Çin'in ABD'ye söz konusu planı derhal sona erdirmesi talebinde bulunduğunu, aksi takdirde ABD'nin bu eylemden doğacak sorumluluğu üstlenmek durumunda kalacağını kaydetti.

ABD Pazar günü Taiwan'a 8 milyar dolar değerinde 66 adet F-16V tipi savaş uçağı satışını onayladı. Eğer Kongre satışı onaylarsa, ABD 1992 yılından sonra ilk kez Taiwan'a savaş uçağı satışı gerçekleştirmiş olacak. Obama yönetimi daha önce benzer satış planlarını reddetmişti.

Dünkü basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan sözcü Geng Shuang, Çin'in ABD nezdinde ciddi girişimde bulunduğunu söyledi. Taiwan'a silah satışının Tek Çin ilkesi ve iki ülke arasındaki Üç Ortak Bildiri'ye aykırı olduğuna dikkat çeken Geng, ABD'nin bu davranışının Çin'in içişlerine karışarak egemenlik ve güvenlik çıkarlarına zarar verdiğini kaydetti.

Çinli sözcü Çin'in alacağı tedbirler hakkında detay vermedi. Ancak Temmuz ayında ABD 2,2 milyar ABD Doları tutarında tank, füze ve ilgili teçhizatı Taiwan'a satmaya karar verdiğinde, Çin söz konusu satışa dâhil olan Amerikan şirketlerine yaptırım uygulanacağını duyurmuştu.

“Bağımsızlık heveslilerine yanlış mesaj verilmesin”

Öte yandan, Çin Devlet Konseyi Taiwan İşleri Ofisi de Taiwan'a silah satışı planının kaldırılması çağrısında bulundu.

Taiwan İşleri Ofisi sözcüsü Ma Xiaoguang, dün yaptığı açıklamada, ABD'nin Taiwan'da bağımsızlık hedefleyen bölücü güçlere yanlış mesaj vermemesi gerektiğini kaydetti

Ma, herhangi bir gücün Çin'in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığı ve kabiliyetini küçümsememesi gerektiğinin de altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor