Trump'ın Hong Kong'la ilgili sözleri çelişiyor

2019-08-20 10:25:56

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Hong Kong meselesinin Çin'in içişi olduğunu hatırlatarak, bölgedeki en acil ve en önemli görevin, yasalara göre şiddete son vermek ve kamu düzenini yeniden tesis etmek olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Trump geçen hafta sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada Hong Kong sorununun “insani şekilde” çözüldüğünü görmek istediğini söylemiş ve Çin'in şiddete başvurması halinde ticaret müzakerelerinin etkileneceği uyarısında bulunmuştu.

Bu açıklamayla ilgili değerlendirmesi sorulan sözcü Geng Shuang, Trump'ın daha önce “Hong Kong, Çin'in bir parçasıdır, sorunu kendi gücüyle çözmelidir, onlara öneri vermeye gerek yok” dediğini hatırlatarak, ABD'nin sözlerine sadık kalması gerektiğini vurguladı.

Sözcü ticaret müzakerelerine ilişkin olarak, sorunun karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde çözülmesini istediklerini belirtti.

Hukuk üstünlüğü ve sosyal düzenin bulunmadığı sözde demokrasi ve özgürlüğün sadece anarşizm ve kaosa yol açtığını ve bundan en çok halkın zarar gördüğünü ifade eden sözcü, Hong Kong'da bir an önce şiddete son verilmesi ve düzenin yeniden tesis edilmesi gerektiğini dile getirdi. Sözcü, merkezi hükümetin Hong Kong bölge yönetimi ve polisi desteklemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Yurt dışındaki Çinlilerin öfke duyması normal

Sözcü Geng Shuang, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde Hong Kong'daki gösterilere destek verenler ile polisi destekleyenler arasında çıkan tartışmaları değerlendirirken, yurt dışında yaşayan Çinlilerin, ülkelerinin imajını karalama girişimine öfke duymalarının normal olduğunu kaydetti. Her Çinlinin bulunduğu ülkelerdeki yasalara uymasını isteyen Geng Shuang, ilgili ülkelerin de Çinlilerin yasal eylemlerine saygı duymasını beklediklerini ekledi.

Hong Kong'da şiddet olayları sürerken, bölgedeki çok sayıda topluluk ve dernek açıklama yaparak, bölge yönetimi ve polise desteğini ifade etti, tüm Hong Kongluların sosyal huzuru korumaları çağrısında bulunuldu.

Eğitim dernekleri tarafından yayımlanan ortak açıklamada, gençlerin yasa dışı eylemlere katılmamaları çağrısı yapıldı. Açıklamada, okulların öğrenim ve öğretim yurdu olarak kin ve şiddetten uzak durması, eğitim görevlilerinin sorumluluklarını üstlenerek okul ve öğrencileri korumaları gerektiğinin altı çizildi.

Öte yandan, birçok ülkeden halen görevde olan veya emekliye ayrılmış polis memurları, Xinhua haber ajansına yaptıkları açıklamalarda, radikal protesto eylemleri karşısında ülkelerindeki polis güçlerinin durumu kontrol altına almak için çok daha sert önlemler aldıklarını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor