Xinjiang ile ilgili beyaz kitaba uluslararası toplumdan olumlu tepki

2019-08-19 19:45:10

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından yayımlanan "Xinjiang'daki Mesleki Beceri Eğitim Çalışmaları" başlıklı beyaz kitap, uluslararası toplumca olumlu değerlendirildi.

Rus Ekonomi Akademisi Doğu Bilimleri Departmanı Başkanı Alexey Maslov, Çin'in, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde kurduğu mesleki beceri eğitim merkezlerinde öğrencilere ulusal politikaları açıklamanın yanı sıra, psikolojik danışmanlık desteği de verdiğini ifade etti. Rus uzman, bunlar gibi tedbirlerin yerel sakinlerin terör örgütlerine karışmasını engellemek açısından yararlı olduğunu kaydetti.

Merkezi ABD'nin Houston kentinde bulunan International Focus gazetesinin kurucusu ve yayımcısı War Thompson, birkaç ay önce Xinjiang'in Kaşgar ve Atuş bölgelerinde bulunan mesleki beceri eğitim merkezlerine davet edilmişti.

War Thompson, kısa süre önce kaleme aldığı makalede, Kaşgar mesleki beceri eğitim merkezinde eğitim gören gençlere güzel yaşam koşullarının sağlandığını söyledi. Thompson, eskiden dinî aşırıcı düşüncelerin etkisine maruz kalan gençlerin mesleki eğitim merkezlerinde yaşamlarını idame ettirebilecek beceriler kazandıklarını belirtti.

Endonezya'nın düşünce kuruluşlarından biri olan Asya İnovasyon Araştırmaları Merkezi Başkanı Bambang Suryono ise, Çin'in Xinjiang'daki mesleki beceri eğitim merkezlerini yasalar doğrultusunda kurduğuna işaret etti.

Çin'in somut durumuna göre alınan bu tedbirin Xinjiang'da kalıcı istikrar ve refahın sağlanmasına katkı yapmakla kalmayıp, terör sorununu kökten çözeceğini belirtti.

Bambang Suryono, geçtiğimiz üç yılda Xinjiang'da hiçbir terör olayının meydana gelmemesinin, eğitim merkezleri tedbirinin, etkili ve yaygınlaştırılabilir olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Tayland Kasikorn Bankası'nın Başkan Yardımcısı Wichi Kinchong Choi, Xinjiang'da açılan mesleki beceri eğitim merkezlerinin Çin hükümetinin terörizmin kökünü kurutma yönündeki kararlılığını yansıttığını ifade etti. Wichi Kinchong Choi, Xinjiang'daki istikrarın korunması bakımından mühim olan bu tedbirin diğer ülkelerin terörle mücadele çalışmaları için de güzel bir örnek teşkil ettiğine dikkat çekti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor