“Tarife, opioid ilaçlar ve afyon arasındaki tuhaf ilişki”

2019-08-19 16:18:12 CRI

Singapur'da yayın yapan “The Straits Times” gazetesinin eski başeditörü Leslie Fong gazeteye “Tarife, opioid ilaçlar ve afyon arasında tuhaf ilişki” başlıklı bir makale yazdı. 8 Ağustos 2019 tarihli makalede, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesindeki opioidlerin kötüye kullanılması krizinin, dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki ticari sorunlarla ilişkilendirilmesinin anlaşılmaz olduğuna işaret edildi.

Leslie Fong makalesinde, tüm dünyanın Çin-ABD ticaret müzakerelerinde ilerleme beklerken, Trump'ın 1 Eylül'de yeni tarifeler ekleneceğini açıkladığını, “Çin fentanil ürünlerinin ABD'ye akmasını engellemiyor” iddiasının, ticaret savaşının konusu yapılmasının anlaşılmaz olduğunu vurguladı. Yazar, Trump'ın bu müzakere stratejisinin işe yaramadığını, Çin'in “kafasına silah dayanmış halde” müzakere yapmayacağını savundu.

Trump'ın ek vergi açıklaması, dünya genelinde çok sayıda yatırımcının milyarlarca dolar kayıp görmesine yol açtı. Eğer Trump'ın açıklamasından dolayı kazanabilen şirket ve şahıs varsa, bunlar kimlerdir?

Makaleye göre, ABD'deki opiod ilaç krizi aslında ilgili ilaç üretim şirketlerinin bağımlılık konusunda yeterli uyarıda bulunmamaları, hatta doktorların bu ilacı reçetelerinde yazmalarının teşvik edilmesinden kaynaklanıyor. Opiod ilaçlara bağımlılığın göz ardı edilemeyecek hale geldiğinde, ABD hükümeti opioid ilaçları kısıtlamaya başladı. Böylelikle opioda bağımlı olanlar fentanil gibi yasadışı alternatif ilaçlar aramaya başladı. Aslında, fentanil sentezi zor değildir. Sentetik hammaddeler mevcut olduğu sürece, bir ecza laboratuvarında sentezlenebilir. Sentetik fentanilin ana bileşenleri, Hamburg veya Haydarabad'daki küçük ticari laboratuvarlardan kolayca temin edilebilir. Küçük miktardaki fentanil paketle ABD'ye her yerden gönderilebilir.

ABD'nin ülkesindeki opiod ilaçların kötüye kullanılması krizinin sorumluluğunu Çin'e yüklemesinin ikiyüzlü bir davranış olduğuna işaret edilen makalede, Çin'in fentanil konusunda yeterince çaba gösterdiğine, ABD'nin eleştirisinin asılsız olduğuna vurgu yapıldı.

ABD'nin fentanil konusundaki sıkıntısının tarihsel bir ironi taşıdığına değinen bu makaleye göre, 19. yüzyılda İngiltere'nin yanı sıra, ABD şirketleri de Çin'e yönelik Afyon ticaretinden dev kar elde etti. ABD'li tarihçi Stephen Platt, Çin ve Afyon Savaşı'yla ilgili bir yapıtı olan “Imperial Twilight” içinde Russell adlı bir ABD'li ticari şirketin Çin'e afyon satışında beşte birini aşkın bir pay aldı. Salem'deki Elias Hasket Derby ve New York'taki John Jacob Astor de Çin'e afyon satışında yer alarak ABD'deki ilk milyonerler haline geldi.

200 yıl sonraki günümüzde, ABD, ülkesindeki ilaç üretim şirketleri ve doktorlar arasında çıkan ilaçların kötüye kullanılması krizinin sorumluluğunu Çin'e yüklüyor. Leslie Fong makalesinde şu soruyu gündeme getiriyor: Acaba ABD'de ilaçların kötüye kullanılması, Afyon savaşı döneminin doğal bir geri dönüşü mü?


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor