Çin'in Hong Kong'daki kararlı tutumuna dünyadan destek

2019-08-19 15:29:31 CRI

Çin hükümetinin Hong Kong'daki gelişmelerle ilgili tutumu uluslararası toplumdan destek almaya devam ediyor. Birçok ülkeden yetkililer, Hong Kong'u istikrarsızlaştırmaya dönük dış müdahaleye tepki gösteriyor.

Filistin cumhurbaşkanlık sarayından yapılan açıklamada, Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verilen destek yinelenirken, dış güçlerin müdahalesine karşı çıkıldığı bildirildi.

Kuzey Kore İşçi Partisi'nin resmi yayın organı Rodong Simum'da kısa süre önce yer alan yorumda, Çin'in “bir ülke iki sistem” ilkesini kararlılıkla izlemek ve toprak bütünlüğünü korumak için aldığı tüm önlemleri Kuzey Kore'nin desteklediği vurgulandı.

Hong Kong'la ilgili gelişmelerin Çin'in içişi olduğunu ve dışardan herhangi bir gücün buna karışmasına asla izin verilmeyeceğini hatırlatan Filipinler'in Çin Barışçı Birleşme Derneği Başkanı Zhang Zhaohe, Hong Kong'a kaos getiren komploların başarısızlığa mahkum olduğunu kaydetti. Zhang Zhaohe, yurt dışında yaşayan Çinlilerin Çin merkezi hükümeti ve Hong Kong Özel İdari Bölge yönetiminin Hong Kong'daki huzurun korunması için aldığı önlemleri kararlılıkla desteklediğini sözlerine ekledi.

Brezilya'daki Çin Barışçı Birleşme Derneği Başkanı Li Jinhui, yurt dışında yaşayan Çinlilerin Hong Kong'daki şiddet ve kaosun devam etmesine izin vermeyeceklerini kaydetti.

Mısır'daki Çin Barışçı Birleşme Derneği Başkanı Chen Jiannan, “Şiddet çetelerinin bir ülke iki sistem politikasını bozma ve devleti bölme eylemlerine ve dış güçlerin Çin'in içişlerine karışmasına kararlıkla karşı çıkıyoruz” diye konuştu.

Belçika'daki Çin Barışçı Birleşme Derneği Başkanı Zhu Haian, az sayıdaki radikal güçlerin Hong Kong'a kaos getiren komploların asla başarıya ulaşamayacağına, bir ülke iki sistem ilkesinin belirlediği kırmızı çizgiyi aşan tüm eylemlerin kanun çerçevesinde cezalandırılması gerektiğine işaret etti.

Çek Cumhuriyeti'ndeki Çin Barışçı Birleşme Derneği'nden kısa süre önce yapılan açıklamada, Hong Kong'un bağımsızlığı çağrıları sert bir dille kınanarak dayanışma içinde şiddet eylemelerine karşı çıkılması istendi.

Avustralya'da yaşayan Çinlileri temsil eden 20'den fazla topluluktan yapılan ortak bildiride, Hong Kong'da kamu düzenini bozan ve bölücü emeller taşıyan girişimler kınandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor