Carrie Lam: Hong Kong ekonomisi için cesur adımlar atılacak

2019-08-19 10:43:52

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde süren, yasa dışı şiddet olayları bölgedeki sosyal düzeni ciddi şekilde engellemenin yanı sıra, zaten zor durumda bulunan Hong Kong ekonomisine ciddi darbe indirdi.

Bölgedeki çeşitli kesimler açıklama yaparak herkesin birlik içinde olması ve şiddete karşı çıkması çağrısında bulundu.

Açıklamalarda, bölge yönetiminin halkın yararına tedbirler almasının desteklendiği ve Ekim ayındaki yönetim raporunda bölge ekonomisinin normale dönmesini amaçlayan aktif tedbirler yer alması beklendiği belirtildi.

Ekonomi için cesur adımlar atılacak

Hong Kong yönetimi tarafından yayımlanan rakamlara göre, bu yılın ilk yarısında bölgenin gayri safi yurt içi hasılası geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,55 arttı. Bu, 2009 yılından bu yana görülen en düşük rakamdır. Bu ciddi durum karşısında Hong Kong Maliye Müdürlüğü 19,1 milyar Hong Kong Doları tutarında bir paket açıkladı.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam, yaptığı konuşmada, bölgenin çeşitli çevrelerinden temsilcilerle görüştüğünü ve Ekim ayında yayımlanacak yönetim raporunda cesur tedbirler açıklanacağını belirtti.

Hong Kong-İç Kesim Ekonomi ve Ticaret Derneği Başkanı Huang Bingfeng, bölge yönetiminin daha kararlı şekilde harekete geçip daha hızlı ve etkin tedbirler alması, yüksek emlak fiyatları ve ekonomik yapı gibi sorunların çözümünü desteklediklerini dile getirdi.

Şiddete son verilmesi ve kamu düzeninin normale dönmesi

Radikal eylemcilerin sabotaj girişimleri Hong Kong'ta yasa üstünlüğü, sosyal düzen, ekonomik gelişme, halkın yaşamı ve bölgenin uluslararası imajını ciddi şekilde etkiledi. Bölgenin çeşitli çevreleri, bölgenin kalkınma konusunda karşı karşıya bulunduğu zorlukların üstesinden gelip, ekonominin normale döndürülmesi gerektiğini vurguladı. Şu an en acil görev olarak, giderek ağırlaşan şiddet olayları ve kaosa son verilmesi belirlendi.

Çin Ulusal Halk Meclisi üyeleri arasında yer alan Hong Konglu Hong Weimin, şiddet olaylarının kısa vadede bölgenin turizm ve ticaret görüşmelerini etkileyeceğini, uzun vadede ise Hong Kong'un güvensiz bir bölge olduğu izlenimi vereceğini, böylece bölgenin uluslararası finans ve ticaret merkezi konumunun sarsılacağını ifade etti.

Jeffrey Mak adlı hukuk şirketinin ortağı Ji Hui, bölgede sosyal istikrarın yeniden tesis edilmesinin son derece önemli olduğunu ve bölge yönetiminin derhal önlemler alarak şiddet olaylarını durdurması gerektiğini kaydetti.

Hong Kong Ekonomi Derneği'nin danışmanlarından Liu Peiqiong, durumun daha da kötüleşmesi durumunda küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde son 10 yılın en ciddi işten çıkarma durumunun görüleceği ve olumsuz etkinin uzun süre devam edeceği uyarısında bulundu.

Kalkınma, gençlere daha fazla fırsat sunuyor

Çin'in iç kesimindeki hızlı ekonomik ve sosyal kalkınma, Hong Kong bölgesinin kalkınmasına sürekli dinamizm sağladı. Kuşak ve Yol İnisiyatifi (BRI) ve Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi gibi ulusal kalkınma projelerinin ilerletilmesiyle, Hong Kong ulusal kalkınma planında daha önemli rol oynayabilir. Bu süreçte Hong Konglu gençler daha fazla olanaklara sahip olacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor