“En büyük yalanı Batı medyası söylüyor”

2019-08-18 14:37:18 CRI

"En büyük yalanı Batı medyası söylüyor"

Batı medyasında yer alan haberleri değerlendiren Tunç Akkoç, Batı medyasının Çin Halk Cumhuriyeti'ni doğruları yansıtmamakla suçladığına dikkat çekerek "En büyük yalanı Batı medyası söylüyor. Uygurlara ise en büyük zararı Batı medyası veriyor. Çünkü yaptıkları yalan haberler ve yönlendirmeler ile Uygurları kışkırtıyorlar. Bu merkezler insan haklarının savunulduğu yerler. Nedir insan hakları? Hukuk, bilim ve özgürlüktür. Bu merkezlerde bunlar öğretiliyor. Tam tersine Batı medyası gericiliği savunarak insan haklarını ihlal ediyorlar." dedi.

Batı menşeili bazı medya organlarında yalan haberlerin yapıldığı bilgisini paylaşan Akkoç, "Kısa süre önce Independent'ta bir haber yayımlandı. Örneğin, geçmişte de 1. Körfez Savaşı'nda bir kuş vardı, petrolün içinde boğuluyordu sonra bunun yalan olduğu ortaya çıktı. Haber baştan aşağı yalandı. Türkiye'de bazı medya organları da buna alet oldu. Haber değeri yüksek bizim gözlemlerimize bir satır yer vermiyorlar ancak Independent'ın haberlerine hepsi yer veriyor. Türk basını bu yalanlara alet olmamalı çok üzücü." diye konuştu.

"Türkiye'nin tavrı burada çok net"

Çin'in Xinjiang'daki mesleki eğitim merkezlerinde yürütülen çalışmalarının terörle mücadele konusunda tüm dünyaya örnek teşkil ettiğini belirten Tunç Akkoç, "Kesinlikle terörün kökü böyle kazınır. Batı dünyası bu eğitim merkezlerinden propaganda yapacağına buradan ders çıkarmalı. Çin burada terörün köküne inerek terörü ortaya çıkaran bataklığa inmeye çalışıyor. Eğitim merkezlerinde eğitim ile terörle etkin mücadele veriliyor. Bu yalan propagandaları dünyada bir avuç ülke destekliyor. ABD'de bu ülkelerin başını çekiyor. Ezici çoğunluk ve gelişen Avrasya ülkeleri buna alet olmuyor. Türkiye'nin de tavrı burada çok net. Temmuz ayında Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin ziyaretinde Türkiye'nin tavrı ortadaydı." ifadelerini kullandı.

Akkoç son olarak, yapılan yalan haberlerin uzun ömürlü olacağını zannetmediğini söyledi ve "Dünya artık çok küçük. İsteyen merak eden herkes Xinjiang'ı ziyaret edip gerçekleri görebilir." diyerek sözlerini tamamladı.

17.08.2019 Cumartesi 13:01 (Güncellendi: 17.08.2019 Cumartesi 20:04)Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor