Yorum: Beyaz kitap, Xinjiang'daki mesleki eğitim çalışmalarına yönelik yalanları çürütüyor

2019-08-16 20:56:11 CRI

Merkezlerde terörizmle mücadelenin gerçek taleplerine göre, ulusal dil, hukuk ve mesleki teknik eğitim gibi dersler veriliyor. Ancak bu, azınlık etnik kültürleri bastırmak anlamına gelmiyor. Aslında, radikal dinci güçler, bazı insanların ulusal dili bilmemesi ve hukuki bilgiler ile mesleki tekniklerden yoksun olmasını kullandı. Kursiyerler, merkezlerde ilgili eğitimi aldıktan sonra, çağdaş hayata uyum gösterme kabiliyeti kazandılar. Mesleki eğitim merkezlerinde aynı zamanda kursiyerlerin kendi etnik dillerini kullanma haklarına, örf ve adetlerine saygı gösteriliyor.

Mesleki eğitim merkezlerinde, İslam gibi dini inançları önleme girişimlerinde bulunulmuyor. Çin yasalarında coğrafi, etnik, dini ve benzeri bahanelere dayalı bütün ayrımcı uygulamalar yasak. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim faaliyetleri ile dini faaliyetler birbirinden ayrı tutuluyor. Kursiyerler okuldayken dini etkinliklere katılamıyor ve bu tür etkinlikler düzenleyemiyor, ancak eve döndüklerinde ibadetlerini yerine getirme konusunda kendi kararlarını alabilirler. Yani, mesleki eğitim merkezlerinde kursiyerlerin din ve inanç özgürlüğüne saygı gösteriliyor. 

Gerçekler, mesleki eğitim merkezleri kurma gibi terör ve dini aşırıcılıkla mücadele etmeyi amaçlayan bir dizi tedbirle, Xinjiang'daki etnik gruplara mensup vatandaşların yaşama, sağlık ve eğitim haklarının güvence altına alındığını gösteriyor. Xinjiang'da son 3 yıldır şiddet ve terör olayı yaşanmıyor. Yılın ilk yarısında bölgenin ağırladığı yerli ve yabancı turist sayısı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 46 artarak, 75 milyon 890 bin kişiye ulaştı. Toplumsal ve ekonomik gelişmede olumlu eğilim sürüyor.

Xinjiang'daki ilgili tedbirler, terörizm ve dini aşırıcılıkla mücadele konusunda dünyaya değerli deneyimler sunuyor. 50'den fazla ülkenin büyükelçileri kısa süre önce, BM İnsan Hakları Konseyi Başkanı ile İnsan Hakları Yüksek Komiseri'ne sunduğu mektupta, Çin'in Xinjiang konusundaki tutumunu desteklediklerini ifade etti. Yani, Çin'in Xinjiang konusunda uluslararası toplumdan geniş bir anlayış ve destek aldığını söylemek mümkün.

Terörizm, insanlığı zehirleyen bir tümördür. Başta Batılı ülkeler olmak üzere birçok ülke terör faaliyetlerinden dolayı büyük acılar çekiyor. Batı'daki bazı çevreler çifte standart uygulamalarına bir an önce son vermeli. Xinjiang'ın aşırıcılıkla mücadele için harcadığı çabaları ve elde ettiği sonuçları görmezden gelmek yerine mesleki eğitim konulu beyaz kitabı dikkatlice okumalılar. Gelişen, başarılı, mürrefeh ve istikrarlı bir Xinjiang, tüm yalanları çürütecek.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor