Yorum: Beyaz kitap, Xinjiang'daki mesleki eğitim çalışmalarına yönelik yalanları çürütüyor

2019-08-16 20:56:11 CRI

Ren Jie-CRI Haber Merkezi

Çin hükümeti, “Xinjiang Mesleki Beceri Eğitim Çalışmaları” başlıklı beyaz kitap yayımladı. Beyaz kitapta mesleki beceri eğitim merkezlerinin kurulma nedenleri, merkezlerde ne gibi derslerin verildiği ve eğitim çalışmalarında elde edilen sonuçlar gibi konular hakkında uluslararası topluma ayrıntılı bilgi aktarıldı. Beyaz kitapta gözler önüne serilen gerçeklerle, bazı Batılı çevrelerin eğitim çalışmalarına yönelik uydurduğu yalanlar çürütülürken, insan hakları kisvesiyle ve çifte standartla Çin'in içişlerine müdahale edilmesindeki gerçek niyetleri de gün ışığına çıkarıldı.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi öteden beri Çin'in terör ve aşırıcılıkla mücadelesinde ana cephe oldu. Milli bölücülük, köktendincilik ve terör güçleri, 1990 yılından 2016 yılının sonuna kadar bölgede binlerce terör olayı gerçekleştirdi. Söz konusu terör olayları, bölgenin toplumsal istikrarı ve ekonomik gelişmesine büyük zararlar verdi. Sorumlu hiçbir hükümet buna göz yummaz. Xinjiang'daki toplumsal istikrarı etkili bir şekilde korumak ve teröristlere güçlü şekilde darbe vurmak, Xinjiang'daki insan haklarını en güçlü savunma şeklidir.

Terörle mücadele dünya çapında zorlu bir sorun. Birçok ülke, “aşırıcıları arındırma merkezleri” veya “eğitim ve yeniden kazandırma merkezleri” kurarak, terörizm ve köktendincilikten etkilenen kişileri topluma yeniden kazandırmaya çalıştı. Xinjiang'da yasalar çerçevesinde kurulan mesleki beceri eğitim merkezleri dünyanın bazı ülke ve bölgelerindeki uygulamalar gibi, terörle mücadele ve halkın yaşam koşullarını iyileştirme amacı taşıyor. Ancak bazı Batılı siyasetçiler ve basın kuruluşları çifte standart uygulayarak, Xinjiang mesleki beceri eğitim merkezlerine leke sürmek için ellerinden geleni yapıyor. Bu tür girişimler, terörizme ve aşırıcılığa göz yummanın yanı sıra, uluslararası ahlaka ve insanlık vicdanına da ciddi şekilde aykırı düşüyor. Beyaz kitap, sunduğu gerçeklerle batılı ülkeler tarafından uydurulan yalanları çürüttü.

Xinjiang'daki mesleki eğitim merkezleri, okul niteliği taşıyan kuruluşlardır ve asla Batılı ülkelerin iddia ettiği gibi “hapishane” yapısına sahip değildir.

Kursiyerler, mesleki eğitim merkezlerinde ücretsiz mesleki eğitim alarak aşırıcılıktan uzaklaşırken, belli bir meslek sahibi oluyor. Kursiyerlerin özgürlüğü ile hak ve çıkarlarına saygı ve güvence sunuluyor. Merkezlerde kursiyerlere yönelik her türlü hakaret ve kötü muamele yasak. Kursiyerler düzenli olarak evlerine dönebilir, izin alabilir ve haberleşme cihazları kullanabilir. Kursiyerlerin eğitim haklarını en iyi şekilde güvence altına almak için merkezlerde kütüphaneler kuruldu ve çeşitli eğlence faaliyetleri düzenleniyor. Şu ana kadar birçok kursiyerler mezun oldu ve istihdam edildi.

Merkezlerde Uygur gibi azınlık etnik gruplara yönelik sözde “kültürel temizlik” yapıldığı iddiası da beyaz kitapta çürütülen yalanlardan biri. Bir kişinin merkezde öğrenim görmesinin tek şartı, bu kişinin terörizm ve aşırı dincilik kapsamına giren yasa dışı girişimlerde bulunmasıdır. Bu durumun etnik ve dini inançlarla hiçbir ilgisi bulunmuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor