Global Times muhabiri ile dayanışma mesajları devam ediyor

2019-08-15 21:16:40 CRI

Hong Kong havaalanında Amerikan bayrağı taşıyan grupların şiddet uyguladığı Global Times muhabiri Fu Guahao, kaldırıldığı hastaneden taburcu oldu. Kendisi için endişelenen herkese teşekkür eden Fu, Hong Kong'u hâlâ sevdiğini sözlerine ekledi. Çinli gazetecinin sağlık durumunun iyi olduğu bildirilirken yaşanan olaya tepkiler gelmeye devam ediyor. Çin Gazeteciler Birliği çarşamba günü yaptığı açıklamada Fu'ya yapılan saldırının aynı zamanda basın özgürlüğüne dönük olduğunu vurguladı.

Sorumluların yargı önüne çıkartılmasını isteyen Çin Gazeteciler Birliği'ne bir destek de Hong Kong Gazeteciler Federasyonu'ndan geldi. Hong Kong Gazeteciler Federasyonu saldırının kabul edilemez olduğunun altını çizdi. Hong Kong Gazeteciler Cemiyeti ise yayımladığı açıklamada "Son aylarda meydana gelen olaylarda gazetecilerin mağdur edilmesi derin kaygı uyandırıyor. Havaalanında yaşananlar durumun her geçen gün kötüye gittiğinin son örneği." ifadelerini kullandı.

Global Times muhabirine uygulanan şiddete dünyadan da tepkiler gelmeye devam ediyor. Türkiye'den çok sayıda basın mensubunun dün başlattığı kınama kampanyası bugün de devam etti. Türkiye'nin saygın medya kuruluşları ve gazetecileri şu değerlendirmelerde bulundu:

Barış Terkoğlu (ODA TV Haber Müdürü): Gazeteci Fu Guohao'ya dünyanın gözlerinin önünde yapılan işkence gazetecilik adına da insanlık adına da kabul edilemez. Bir gazeteci; gözleriyle, kulaklarıyla, elleriyle yaşadığı çağın tanığıdır. Özgürlük diyerek sokağa çıkanların Fu'nun ellerini bağlaması aslında bu tanıklığı istemediklerinin, özgürlükten de hiçbir şey anlamadıklarının da göstergesi. İnsanlık suçu olan bu davranışı kınıyorum. Tüm gazetecileri bu barbarlığa tepki göstermeye çağırıyorum.

Ulaş Can (Yön Radyo Genel Müdürü): Görüntüler gerçekten şoke edici. Ellerinde Batılı emperyalistlerin bayrakları ile insanları linç etmek isteyenler demokrasi arayışında olamaz. Günlerdir süren olayların 'demokrasi' arayışı mı yoksa başka yapılarca provoke edilen olaylar mı olduğunu anlamak şimdi daha kolay olsa gerek. Olayların bu boyuta ulaşması bundan sonrası için gerçekten düşündürücü. Hong Kong gibi bir yerde Arap Baharı ya da 'Renkli devrim' gibi girişimler kolay gözükmese de uluslararası istihbarat örgütlerinin paramiliter güçlerle sahaya inmesi ve olayları başka yöne çekme gayreti olabilir. Sizin aracılığınız ile meslektaşımız Fu Guahao'ya geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Tunca Arslan (Kaynak Yayınları Genel Yayın Yönetmeni): ABD emperyalizminin, üstesinden gelemediği ekonomik gelişmesi karşısında Çin'i sorunlarla kuşatma projesi, öteden beri Uygur, Tibet ve Taiwan meselelerini kışkırtmak biçiminde hayata geçirilirken, görülüyor ki bunlara bir süredir Hong Kong da dahil edilmiş durumda. 'Bir Ülke İki Sistem' ilkesinin 1997'den bu yana sorunsuz biçimde uygulandığı Hong Kong, son günlerde ellerinde ABD bayrakları taşıyan 'protestocuların' şiddet dolu gösterileriyle kaosa sürüklenmek isteniyor. Burada ilginç noktalardan biri, Hong Kong'un tıpkı FETÖ gibi CIA tarafından Çin'in başına bela edilen, önemli merkezlerinden biri Pensilvanya'da bulunan rejim düşmanı Falungong tarikatının ana üslerinden biri olması. Başta FETÖ olmak üzere, her örgütlenmede olduğu gibi sözde 'barış, demokrasi, hoşgörü' sevdalısı Falungong üyelerinin Hong Kong'da şiddeti körüklediğine hiç kuşku yok ve ABD bayraklarının gölgesi altında Global Times muhabirine işkence etmek de tam onların tarzı.

Masum Gök (Modern İpek Yolu Dergisi Editörü): Hong Kong'da görevini yapan bir gazeteciye dönük şiddet aslında eylemlerin içeriğine dair bir fikir veriyor. Global Times muhabirinin gazetecilik kimliğini tartışmaya açan Batı medyasının yaşananlara üstü kapalı onay verdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. En zor şartlar altında görevinin başında bulunan Fu Guohao'ya dayanışma mesajlarımızı gönderiyoruz.

Can Özçelik (Sözcü Gazetesi Muhabiri): Ellerinde Amerikan bayrakları ile 'demokrasi' sloganları atan barbarların amacı belli. Gazeteciler dünyanın her yerinde gerçeği kamuoyuna duyurmak görevlidir. Çinli meslektaşımız da bunun peşinde olduğu için saldırıya uğramıştır.

Haber: Gökhun Göçmen


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor