Yorum: Hong Kong'un iş ortamını kurtaracak tek yol kaosun önlenmesi

2019-08-15 21:04:32 CRI

Xinhua Haber Ajansı

Caddelerinde tırmanan kaos Hong Kong'u bir yıkıma sürüklerken, kentteki gözü dönmüş şiddet eylemleri de son derece kaygı verici bir fırtınaya dönüşüyor.

Dünyanın en sağlam rekabet gücüne sahip ekonomilerinden biri olan Hong Kong, tehlikeli bir uçuruma doğru sürükleniyor. Kentin daima takdirle karşılanan üstün iş ortamı da kötü niyetlerle zedeleniyor.

Aşırıcı ve şiddet yanlısı protestocular iki ay içinde Hong Kong'a ciddi zarar verdi. Zararlı eylemler son bir haftada Hong Kong'un çeşitli semtlerine yayıldı. Şiddet yanlısı protestocular demiryollarını kapattı, denizaltı tüneline giriş ve çıkışları engelledi, karakollara saldırdı ve polislere molotof kokteyli fırlattı… Eylemciler, birkaç gün önce de Hong Kong Uluslararası Havaalanı'na girerek, uçak seferlerinin iptal edilmesine ve yolcuların havaalanında mahsur kalmasına neden oldu, hatta bir yolcu ile gazeteciyi darp etti. Gittikçe kontrolden çıkan şiddet eylemleri, güvenli ve dostane ortamıyla turistler ile iş insanlarının beğenisini kazanan kente yönelik endişe ve acıma duyguları uyandırıyor.

Protestocuların tehlikeli girişimleri hukuk sınırlarını aşıp, şiddet suçlarına dönüşüyor ve terörizm özellikleri barındırmaya başlıyor. Hong Kong'daki hukukun üstünlüğünü istismar eden ve sosyal asayişi ciddi şekilde çiğneyen, Hong Kong sakinleri ile kentteki turistlerin can ve mal güvenliğini tehdit eden bu girişimler, Hong Kong'un refahı ve istikrarı ile ekonomik gelişmesine büyük zarar verdiği gibi, kentin uluslararası prestijini de bir hayli zedeliyor.

Bazı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, devam eden şiddet olaylarının Hong Kong'un olağan ekonomik faaliyetlerini engellediği ve Hong Kong'un kredi notunun bundan etkileneceği uyarısında bulundu.

Hong Kong'da turizm sektörüne yönelik yapılan bir anketin sonucuna göre, sektör çalışanlarının ortalama geliri son iki ay içinde yaklaşık yüzde 80 düştü ve bu çalışanlardan yüzde 10'unun geliri kesildi. Öte yandan, perakendecilik sektörü de büyük yara aldı. “Alışveriş cenneti” olarak bilinen Hong Kong'un turizm sektörü, canlı olması gereken Temmuz ve Ağustos aylarında soğuk kışı yaşadı.

Hong Kong'un hayatta kalması ve gelişmesi için en önemli temellerden biri, kentin sahip olduğu iyi iş ortamı. Hong Kong, Dünya Bankası tarafından hazırlanan iş ortamı raporlarında son 10 yılda hep öne çıktı. Hukukun üstünlüğü, ulaşım kolaylığı, kolay finansman, verimli kamu hizmetleri ve uluslararası seviyede kalifiye elemanlar, Hong Kong'un sahip olduğu elverişli koşullar olarak sayılabilir. Fakat devam eden şiddet ve kaos, Hong Kong'un ticaret ortamına zarar veriyor ve Hong Kong'a duyulan uluslararası güveni azaltıyor. Bu duruma son verilmesi için güçlü önlemler alınmazsa, Hong Kong'un gelişmesini etkileyen zarar geri dönülmez bir seviyeye çıkacaktır.

Dolayısıyla Hong Kong'un kurtarılması açısından şiddet olaylarına ve kaosa son verilmesi en ivedi görevlerden biri. Bu canlı kentin zulme kurban gitmesine izin verilmemeli.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor