Yorum: Çin, ABD'nin ek tarife uygulamasına karşı gerekli önlemleri almak zorunda kalacak

2019-08-15 19:51:25 CRI

Sheng Yuhong, CRI Haber Merkezi

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi'nin (USTR) 300 milyar dolarlık Çin menşeli ürünlere yüzde 10 ek tarife uygulanacağını açıklaması üzerine, Çin de gerekli önlemleri almak zorunda kalacaklarını duyurdu.

Açıklamada, ABD'nin hareketinin, iki ülke liderleri arasında Arjantin ve Osaka'da gerçekleştirilen görüşmelerde sağlanan fikir birliğine aykırı olduğu vurgulandı. Söz konusu fikir birliği, iki taraf arasındaki sorunların çözümü olarak istişare yolunu gösteriyor. Fakat ABD bu yaptırım girişimiyle, anlaşmazlıkları istişare yoluyla çözme yörüngesinden bir kez daha uzaklaşıyor.

ABD önceki gün, Çin menşeli ürünlerin bir kısmına yönelik ek tarife uygulamayı erteleyeceğini duyurdu. Ancak, bu girişimi tamamen iptal etmemesi hiç şüphesiz ki Çin'in çıkarlarına zarar verecek. Dolayısıyla, Çin'in gerekli önlemleri alma kararı haklı bir adım.

Ticaret savaşının bir galibi olmayacak. Ticaret sürtüşmelerinin seviyesinin yükseltilmesi ise sadece Çin'e ve ABD'ye değil, tüm dünyaya zarar verecek. Çin öteden beri, sorunları işbirliğiyle çözmeye hazır. Fakat işbirliğinin prensipleri ve istişarenin bir kırmızı çizgisi var: Çin, başlıca prensiplerinden asla taviz vermeyecek. Çin ticaret savaşına girmek istemiyor, ancak savaşmaktan da korkmuyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor