Çin ve Brezilya'dan 45. yıldönümü için karşılıklı tebrik

2019-08-15 18:52:52 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Çin ile Brezilya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 45. yıldönümü vesilesiyle birbirine kutlama mesajı gönderdi.

Xi mesajında, iki büyük gelişen ülke ve yeni yükselen önemli iki piyasa olan Çin ile Brezilya arasında 45 sene boyunca bütün alanlardaki işbirliğinde alınan verimli sonuçların iki ülke halkına somut faydalar getirdiğini belirtti. Xi, Çin-Brezilya ilişkisinin gelişen büyük ülkelerin işbirliği yoluyla kalkınmasına örnek olduğuna işaret etti.

Çin'in Brezilya'yla ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiğini dile getiren Xi, Bolsonaro'yla beraber, ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini daha yüksek bir seviyeye taşımayı temenni ettiklerini aktardı.

Xi, iki ülke ile halklarına faydalar sağlamak ve dünya barışı, istikrarı ve refahını korumaya yeni katkılarda bulunmak amacıyla Çin-Brezilya ilişkisini kapsamlı şekilde planlamaya hazır olduklarını ifade etti.

Jair Bolsonaro ise, Brezilya ile Çin arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana, iki ülke arasındaki işbirliğinin her geçen gün daha da olgunlaştığını ve bundan büyük gurur duyduklarını söyledi.

İki ülke arasındaki ticaret ve karşılıklı yatırımın sürekli büyüdüğüne vurgu yapan Bolsonaro, iki ülke arasında ayrıca uzay teknolojisi gibi stratejik alanlarda da verimli işbirliği yapıldığının altını çizdi. Bolsonaro, bütün bunların ikili ilişkilerin özünde karşılıklı yarar ilkesi bulunduğunun bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Bolsonaro son olarak, Xi Jinping ile beraber Brezilya ile Çin arasındaki ortaklık ilişkisinin geleceği için planlar yaparak, iki ülke halklarına daha fazla fayda sağlamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor