Yorum: İstikrarlı Çin ekonomisi, sınamaları göğüsleme gücüne sahip

2019-08-14 19:46:17 CRI

Xu Yanqing -CRI Haber Merkezi

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yılın ilk 7 ayına ilişkin ekonomik veriler yayımlandı. Veriler, hâlâ rasyonel bir düzeyde seyreden Çin ekonomisinde istikrarlı ve ileriye doğru görülen gelişme eğiliminin korunduğunu gösterdi. ABD'nin başlattığı ticari sürtüşmelerin sürekli olarak şiddetlendiği ve dış ortamdaki belirsizliklerin arttığı bir zeminde Çin ekonomisi, büyük bir dayanıklılıkla özgüven ve sükunet sergiliyor.

Çin ekonomisini değerlendirmek için, kısa vadeli dalgalanmalarına değil, genel eğilimine ve gidişatına bakılmalı. Temmuz ayında bazı ekonomik endekslerde Haziran ayına göre düşüşler kaydedilmesine rağmen, yılın ilk 7 ayının ekonomisinin rasyonel bir düzeyde seyrederek, sağlam adımlar attığını görebiliyoruz. Mesela yılın ilk 7 ayında büyük ölçekli işletmelerin gerçekleştirdiği katma değerler ve hizmet sektörüne ait üretim endeksleri sırayla yüzde 5,8 ve yüzde 7,1 olarak büyüdü. Ülke genelinde 8 milyon 670 bin kişi daha istihdam edilirken, tüketim fiyatlarında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3'lük ılımlı bir artış kaydedildi.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, yılın ilk 7 ayında ekonomi yapısında devam eden iyileşme. Gerek endüstriyel yapı ve gerek talep yapısında iyiye doğru bir eğilim göze çarpmakta.

Dış ortamın her geçen gün daha da kötüleştiği bir zeminde, Çin ekonomisinde istikrarlı ilerleme kaydedilmesi kolay edinilen bir sonuç değil. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlar küresel ekonomiye yönelik beklentiyi düşürürken, Çin hükümeti olumlu maliye politikası ve istikrarlı para politikası uygulayarak, Çin ekonomisinin çeşitli zorlukları göğüslemesine destek verdi.

Örneğin, Çin'in dış ticaretinde yılın ilk yedi ayında, yüzde 4,2'lik artış kaydedildi. Çin'de fiilen kullanılan yabancı sermaye geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 yükseldi. Bunlar arasında ileri teknoloji sanayisinde fiilen kullanılan yabancı sermaye artışı ise yüzde 43,1'e ulaştı. Bütün bunlar, Çin ile ABD arasındaki ticaret sürtüşmelerinin etkilerinin kontrol altında tutulduğunu ve ticaret ortamı sürekli iyileşen Çin'in yine yabancı yatırımcıların gözdesi olduğunu kanıtladı.

Bunun yanı sıra, yine yılın ilk yedi ayında, Çin'in ileri teknoloji imalatı sektöründe gerçekleştirilen katma değer, büyük ölçekli sanayi işletmelerinin büyümesinden 2,9 puan daha yüksek ölçüldü. Günden güne kuvvetlenen yeni itici güç, Çin ekonomisinin ilerlemesine büyük destek veriyor.

Öte yandan Çin'de her gün yeni kaydedilen işletme sayısı, ortalama olarak 19 bin 600'e çıktı. Demek ki, Çin'in piyasayı canlandırmak için aldığı bir dizi önlem, toplumda iş kurma heyecanını taze tutuyor. Bu da Çin ekonomisinin sürekli ilerlemesini destekleyen önemli diğer bir faktör.

Şu an Çin ekonomisi, dünyanın önemli ekonomileri arasında hâlâ önde geliyor ve küresel ekonomik büyümenin en güçlü motorlarından biri konumunda. Bazı çevrelerin kötü niyetli olarak Çin ekonomisinin gerilediği iddiasında bulunmasına rağmen, onların bu tahminleri Çin ekonomisinin performansı karşısında gülünç duruma düştü.

Fortune dergisinde kısa süre önce yayınlanan dünyanın en güçlü 500 şirketi listesine giren Çinli şirketlerin sayısı ilk defa ABD'yi geçerek, 129'a ulaştı. Çin şirketlerinin uluslararası rekabet gücü, her geçen gün artıyor. Bu da, Çin'in arz yönlü yapısal reformlarının kayda değer sonuçlarını yanısıtıyor.

Dış ortamda ne gibi değişiklikler yaşanırsa yaşansın, Çin'in reformları derinleştirme ve dışa açılmayı genişletme adımları durmayacak. Çin ekonomisi “fırtınanın” ardından güçlenecek ve dünya ile karşılıklı kazanç elde edecek.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor