Hong Kong havaalanındaki şiddete kınama

2019-08-14 15:33:55

Çin merkezi hükümetinin Hong Kong Özel İdari Bölgesi İrtibat Ofisi, eylemcilerin Hong Kong Uluslararası Havaalanı'nda Çin'in ana kesiminden iki kişiyi dövmesini öfkeyle karşıladıklarını ve olayı sert bir dille kınadıklarını açıkladı.

İrtibat Ofisi tarafından konuyla ilgili olarak bugün yapılan açıklamada, eylemcilerin Hong Kong Uluslararası Havaalanı'nda dün düzenlediği yasa dışı gösterinin havaalanının işleyişini felce uğrattığı belirtildi.

Protestocuların farklı uyruklu ve cinsiyetli yolculara, hatta hastalara ve çocuklara saldırdıklarına işaret edilen açıklamada, söz konusu girişimlerin yolcuların hak ve çıkarlarına zarar verdiği gibi Hong Kong'un itibarını da olumsuz etkilediği kaydedildi.

Aşırıcı protestocular dün akşam saatlerinde havaalanında röportaj yapan “Global Times” muhabirini ve transfer uçuşu bekleyen bir Shenzhenlı yolcuyu dövdü ve olay yerine ulaşan polislere saldırdı.

Yaşananların öfke verici olarak nitelendirildiği açıklamada, bu girişimlerin dünya basınına yönelik bir meydan okuma ve hakaret olmakla beraber basın özgürlüğünü de ciddi şekilde çiğnediği vurgulandı.

Açıklamada, havaalanındaki şiddet eylemlerinin insan haklarını da ihlal ettiğine, uygar toplumun kırmızı çizgisini aştığına ve terörist faaliyetlerden bir farkı olmadığına dikkat çekildi.

İrtibat Ofisi, ilgili taraflarla birlikte Hong Kong'da bulunan Çin'in ana kesiminden vatandaşların can güvenliğini sağlayıp yasal haklarını koruyacaklarını ve Hong Kong polisinin eylemcileri kanunlar doğrultusunda cezalandırmasını desteklediklerini ifade etti.

Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi de açıklama yaparak söz konusu şiddet olayını sert bir dille kınadı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor