Hong Kong, havalimanını işgal eden protestocuları kınadı

2019-08-13 11:21:54

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Genel Sekreteri Zhang Jianzong, protestocuların Uluslararası Havalimanı'ndaki yasa dışı gösterileri nedeniyle hava ulaşımının aksamasıyla ilgili olarak polisi desteklediklerini ifade etti.

Dün öğleden sonra düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Zhang Jianzong, Hong Kong yönetiminin şiddet eylemlerini en sert dille kınadığını ve polisin yasalar doğrultusunda kararlı uygulamalarını desteklediklerini belirtti.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Genel Sekreteri Zhang Jianzong, dün öğleden sonra düzenlenen basın toplantısında, Hong Kong yönetiminin şiddet eylemlerini en sert dille kınadığını ve polisin yasalar doğrultusunda görevini yerine getireceğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta aşırıcı protestocuların Hong Kong'un bazı bölgelerinde başlattığı büyük çaplı çatışma ve sabotaj girişimlerinin yerel halka büyük üzüntü ve endişe verdiğine işaret eden Zhang, söz konusu şiddet eylemlerini en sert dille kınayarak, Hong Kong polisinin arkasında olduklarını vurguladı. Zhang Jianzong sözlerine şöyle devam etti:

(SES 1 Zhang Jianzong)

“Protestocuların şiddetini en sert dille kınıyoruz. Hiçbir vatandaş hukukun üstünlüğüne meydan okumamalı, hedefine ulaşmak için şiddete başvurmamalı. Görevimiz gereği yasaları kararlılıkla uygulamalı ve katı önlemler almalıyız. Toplumu yeniden huzura kavuşturmalı, halkın güvenliğini sağlayıp günlük hayatı normal seyrine döndürmeliyiz. Böylece Hong Kong ekonomisi de işlemeye devam edecek.”

Hong Kong Güvenlik Bürosu Başkanı Li Jiachao ise basın toplantısında, geçtiğimiz hafta sonu protestolarda yaşanan şiddet olaylarını hatırlattı. Aşırıcı göstericilerin tehlikeli silahlarla polis memurlarına ve karakollara saldırdıklarını ifade eden Li, polisin şiddet eylemlerine karşı etkili tedbirler alması gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi:

(SES 2 Li Jiachao)

“Bazı aşırıcı protestocular şiddete başvurarak molotof kokteyli, demir top gibi silahlarla polis memurlarına ve karakollara saldırdılar. Şiddet eylemleri son derece tehlikeli seviyelere ulaştı. Üstelik bu aşırıcı eylemciler sıradan vatandaşlar değiller. Bu nedenle Hong Kong polisi aşırıcı protestoculara yönelik etkili darbe operasyonları gerçekleştirmeli.”

Aşırıcı protestocuların şiddet eylemleri hava ulaşımını da etkiledi. Dün Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nda düzenlenen yasa dışı mitingden dolayı birçok uçak seferi iptal edilirken havalimanındaki tüm faaliyetler durdu.

Hong Kong Ulaşım ve Konut Bürosu Başkanı Chen Fan, basın toplantısında, dünyanın üçüncü büyük havalimanı olan Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nın her gün 200 binden fazla yolcu kabul ettiğini belirtti. Havalimanının Hong Kong'a muazzam ekonomik kazançlar sağladığına dikkat çeken Başkan Chen Fan, yasa dışı gösteri düzenleyen protestocuların bir an önce havalimanından ayrılmasını istedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor