Hong Kong polisi: Organize şiddet tırmanmaya devam ediyor

2019-08-12 20:48:36 CRI

Hong Kong polisi, organize şiddet olaylarının tırmanmaya devam ettiğini ve 9-12 Ağustos günleri arasında 149 kişinin polis tarafından gözaltına alındığını açıkladı.

Hong Kong Emniyeti'nden yetkili Tse Chun-chung, kentteki şiddet olaylarına ilişkin düzenlenen basın toplantısında, son gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

Tse Chun-chung, şiddet olayları nedeniyle gözaltına alınanların yaşlarının 15-53 arasında değiştiğini aktararak, bu kişilerin yasa dışı gösterilere katılma, emniyet güçlerine saldırma ve saldırgan silahlar bulundurma suçlarından dolayı gözaltına alındığını belirtti.

Dün meydana gelen gösterilerde bazı eylemcilerin polise molotof kokteyli ile saldırdığını aktaran Tse Chun-chung, molotof kokteyli kullanmanın kundakçılıkla eşdeğer olduğunu ve failin ömür boyu hapis cezasına çarptırılabileceğini kaydetti.

Hong Kong Emniyet Müdür Yardımcı Tang Ping-keung ise, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Radikal göstericiler, yasaları bir kenara bıraktı. Organize hareket eden bu kişiler, şiddet olaylarını sürekli tırmandırıyor.” dedi.

Tang Ping-keung'un verdiği bilgilere göre, radikal göstericiler dün akşam, çeşitli bölgelerde şiddet olayları yarattı. Wan Chai Emniyet Müdürlüğü ile birçok karakola, polis araçlarına ve polis memurlarına saldırılar düzenlendi. Bazı protestocular, polise molotof kokteyli ile saldırdı.

Tang Ping-keung, polisin, şiddet ve yasa dışı eylemlerin derhal durdurulması uyarısında bulunmasına rağmen, göstericilerin bu uyarıyı reddettiğini, dolayısıyla polisin bu eylemlerin önüne geçmek için tedbir alma sorumluluğunun olduğunu vurguladı.

Tse Chun-chung, 12 polis memurunun şiddet yanlısı göstericiler tarafından lazer silahlarla yaralandığının altını çizerek, şiddet ve yasa dışı olayların meydana gelmesinden bu yana yaklaşık 700 kişinin polis tarafından göz altına alındığını sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor