Hong Kong'daki şiddetli protestolar kınandı

2019-08-12 10:42:57

Hong Kong'da dün meydana gelen şiddetli protestolar, Hong Kong yönetimi tarafından sert bir dille kınandı.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi sözcüsü, bugün yaptığı açıklamada, önceki gün Kowloon ve New Territories bölgelerinde meydana gelen yasa dışı protestolar sonrasında dün de kentin farklı noktalarında yasa dışı mitingler düzenlendiğini söyledi.

Yasa dışı eylemcilerin kamu binası ve tesislerine zarar verdiklerini, yolları bloke ettiklerini ifade eden sözcü, protestocuların polis karakolunu kuşatarak lazerlerle ve kaldırım taşlarıyla polise saldırdıklarını, bazı protestocuların polise molotof kokteyli attıklarını aktardı. Sözcü, olaylar sonucunda bazı polis memurlarının yaralandığını belirtti.

Protestocuların kanun tanımazlığının, Hong Kong'da sivil vatandaşların ve polisin can güvenliğini ciddi şekilde tehdit ettiğini kaydeden sözcü, söz konusu şiddet eylemlerini büyük bir öfkeyle ve sert bir dille kınadıklarını vurguladı.

Hong Kong'daki acil hizmetler ile ticari faaliyetlerin de protestolardan ciddi şekilde etkilendiğinin altını çizen sözcü, bu tür büyük çaplı, zamanı ve yeri belirlenmemiş yasa dışı şiddet eylemlerinin yerel halkın normal yaşamına zarar verdiğini belirtti.

Polisin yasalar doğrultusunda görevini yerine getireceğini ve şiddete başvuran protestocuların cezalandırılacağını yineleyen Hong Kong yönetimi, son olarak vatandaşları şiddete karşı çıkmaya ve toplumsal düzenin bir an önce normalleşmesine yardımcı olmaya çağırdı.

Öte yandan, protestocular tarafından Hong Kong'un Tsim Sha Tsui bölgesindeki polis karakoluna dün atılan molotof kokteyli nedeniyle bir polis memurunun vücudunda ciddi yanıklar oluştu.

Hong Kong Polis Departmanı Başkanı Stephen Lo, yaralanan polis memurunu tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti.

Stephen Lo, yaptığı açıklamada, polis memurlarını hedef alan yasa dışı saldırıyı kınayarak, Hong Kong polisinin insanların yaşamlarını tehdit eden her tür şiddet eylemini kapsamlı şekilde soruşturması gerektiğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor