Irak yönetimi halktan silahları topluyor

2019-08-11 16:41:03

 Zhao Yuanfang, CRI

Uzun süren savaş sebebiyle Irak halkında yaygın şekilde silah bulunuyor ve bu silahlar toplumsal güvenliğe tehdit oluşturuyor. Irak İçişleri Bakanlığı yeni bir silah kararnamesiyle silah kullanımını kısıtlamayı ve denetimi artırmayı planlıyor.

Irak'ta 100 kişi başına 20 silah düşüyor

 

İsviçreli “Hafif Silah Araştırmaları” tarafından yayımlanan bir raporda, Irak halkının taşıdığı silah sayısının yaklaşık 7 milyon 580 bine çıktığı ve her 100 kişi başına 20 silahın düştüğü Irak'ın bu alanda dünyada 8. sırasında yer aldığı bildirildi.

ABD işgalinin ardından Saddam Hüseyin iktidarının devrilmesiyle Irak uzun süre savaşın etkisi altında kaldı. Çok sayıda silah, ordu ve polisten çalınarak karaborsaya düştü.

2012 yılında Irak İçişleri Bakanlığı yasa dışı silah ticaretine darbe indirmek için bir kararname çıkardı ve her aileye ruhsatlı tek bir silah taşıma hakkı tanındı. Fakat bu uygulama karaborsada silah ticaretini önleyemedi.

2018 yılında yeni bir kararnameyle vatandaşların tabanca ve yarı otomatik tüfek satın alabilmeleri için İçişleri Bakanlığı'ndan onay almaları şart koşuldu. Bu kararnamenin sonucunda ülke genelinde yaklaşık 130 silah mağazası açılmıştır.


 Iraklılar fahiş bedeller pahasına silahtan vazgeçmiyor

Av tüfeği, tabanca ve yarı otomatik tüfek gibi silahların fiyatları 400 ile 5000 ABD doları arasında değişiyor. Bu fiyatlar, aylık geliri sadece 500 dolar seviyesinde olan Iraklılar için küçük bir masraf sayılmaz. Irak uzun zamandır çalkantılı bir durumda bulunuyor. Terör örgütü IŞİD aralıksız saldırılar düzenlerken, hırsızlık, adam kaçırma, şantaj gibi suçlar da asayişi tehdit ediyor. Irak vatandaşları kendini korumak için silah satın almak zorunda kalıyor.

Bunun dışında çeşitli milis gruplar ve aşiret üyeleri de ciddi silah alıcıları arasında yer alıyor. Örneğin 140 bin kişilik Şii “Halk Seferberlik Organizasyonu”  (Haşdi Şabi) ciddi hafif ve ağır silahlara sahip bulunuyor.

Irak'ta güvenlik sağlanırken, silahlar sosyal düzeni tehdit ediyor

      

Irak Aralık 2017'de IŞİD ile mücadelede zafer kazandığını ilan etmişti. Güvenlik durumu düzeltilirken, silahlar savunma niteliğinden çıkıp sosyal güvenliğe gereksiz tehdit oluşturmaya başladı. Bu nedenle Irak İçişleri Bakanlığı yeni silah yönetmenliği hazırladı. Bu yönetmenlikle silah taşıyan kurum ve şahıslara daha sıkı kısıtlama getirilmesi bekleniyor. Buna paralel olarak silah taşıyan sivil sayısını azaltmak için bir dizi önlem alındı.


Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi Temmuz ayında Şii militanların ülkenin kuvvetlerine dahil olması talimatı verdi. Bu talimatla 1 Ağustos'tan itibaren Şii milis güçlerinin komutanları, ofis ve kontrol noktalarını kapatacak, aksi takdirde “yasa dışı örgüt” sayılacaklar. İki ay süren çalışmayla milislerin elindeki silahların hükümet kontrolüne geçmesi ve sivil yaşamın mümkün olduğunca silahtan arındırılması bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor