Yorum: IMF raporu ABD'yi yalanlıyor

2019-08-11 14:36:42

Uluslararası Para Fonu (IMF) önceki gün yayımlanan Çin'le ilgili 4. madde değerlendirme raporunda, 2018 yılında Çin'in cari hesap fazlasının düştüğünü ve RMB döviz kurunun ekonomik temellere uygun olduğunu açıkladı.

Rapor, ABD'nin Çin'i "kur manipülatörü " olarak suçlamasının asılsız olduğunu gösteriyor.

IMF, istişare için her yıl çalışma grubunu üye ekonomilere gönderiyor. Mayıs 2015'te IMF Çin para birimi RMB'nin asıl değerinin altında olmadığını kabul etmişti.

Rapora göre, 2018 yılında Çin'in cari fazlasının gayri safi yurtiçi hasılada oluşturduğu oran yüzde 1 puanlık düşüşle yüzde 0,4'e indi. 2019 yılında söz konusu oranın yüzde 0,5 seviyesinde kalacağı tahmin ediliyor. IMF'nin Çin'in cari fazlasıyla ilgili tahminleri, Çin'in döviz piyasasına müdahale olmadığını gösterdi.

IMF Çin Dairesi Direktörü James Daniel yaptığı açıklamada, Çin'in RMB döviz kuru esnekliğinin güçlendirilmesi konusunda ilerleme kaydettiğini ve IMF'nin bu konuda Çin'e destek verdiğini ifade etti.

2005'ten beri, Çin piyasanın arz ve talebine dayanarak, bir sepet para birimine göre ayarlanmış ve yönetilen bir değişken döviz kuru sistemini uygulamaktadır. Döviz kuru esnekliği gittikçe güçleniyor.

Değişken döviz kuru mekanizması dış baskılara direnmek için en etkili yöntemlerden biri.

Çin, esnek bir döviz kurunun makroekonomi ve uluslararası ödemeler dengesi için “otomatik dengeleyici” rolü oynadığını savunuyor.

Küresel ikinci büyük ekonomi ve sorumlu bir ülke olan Çin, hiçbir zaman rekabetçi döviz amortismanı yapmadı ve ticari anlaşmazlıklarla başa çıkmak için döviz kurunu bir araç olarak kullanmadı.

Son günlerde RMB belli ölçüde değer kaybetti. Bu, piyasadaki arz ve talep ilişkisinin belirleyici rolünün getirdiği bir sonuçtur.

ABD'nin küresel çapta başlattığı ticari sürtüşmeler piyasalarda kaygıyı artırdı. Çin ve ABD arasındaki ticari müzakerelerde, ABD birçok kez verdiği sözleri yerine getirmedi ve Çin ürünlerine gümrük tarifeleri getirdi.

İngiliz The Economist dergisinde yer alan bir makaleye göre, RMB'nin dolar karşısında değer kaybetmesi, ABD'nin uyguladığı tarifelere karşı piyasanın doğal bir tepkisidir.

ABD Hazine Bakanlığı'nın Çin'i kur manipülatörü ilan etmesi, politik bahaneyle profesyonel ruha yapılan bir saldırıdır. Amerikalı bazı politikacılar, IMF değerlendirmesini hiçe sayarak, Çin'i karalamaya ve dünya ekonomisine belirsizlik getirmeye devam ediyor. Bu kişiler IMF'nin son raporunu iyice okumalı ve daha profesyonel analizler yapmalıdır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor