Hong Kong halkı şehrine sahip çıkmalı!

2019-08-11 14:29:20

Hong Kong'da yasa dışı protestolar devam ediyor. Protestolar, farklı bölgelerde trafiğin tıkanmasına yol açtı, acil hizmetler ve ticaret faaliyetleri ciddi şekilde etkilendi. Polis dün şiddet eylemlerine karışan 16 kişiyi gözaltına aldı.

Hong Kong özel idari bölge yönetim sözcüsü dün yaptığı açıklamada, polisin yasalara göre görevini yerine getireceğini ve şiddete başvuran protestocuların cezalandırılacağını yineledi.

Hong Kong Amiri Carrie Lam, Maliye Müdürü Chen Maobo, Ticari ve Ekonomik Kalkınma Genel Müdürü Qiu Tenghua ve bölgenin çeşitli sektörlerinden temsilcilerle birlikte düzenlenen basın toplantısında Hong Kong halkına seslenerek ekonominin derhal toparlanması için ortak çaba harcanması çağrısında bulundu.

22 ülkeden Hong Kong'a turizm uyarısı

Qiu Tenghua, ABD ve Avustralya dâhil 22 ülkenin Hong Kong'la ilgili turizm uyarısında bulunduğunu, Hong Kong ekonomisinde gerileme baskısının arttığını kaydetti.

Temmuz ve Ağustos ayları Hong Kong'un turizm sektörü için yoğun bir sezon. Ancak protesto ve şiddet eylemlerinden dolayı Hong Kong'a giden turist sayısı düştü. Otel doluluk oranı ve perakende sektörü de olumsuz etkilendi.

Hong Kong Turizm Tanıtma Dairesi Genel Sekreteri Cui Dingbang, ana kesimden gelen tur gruplarının Mayıs ve Haziran aylarında günlük ortalama 300 iken son günlerde 150'ye düştüğünü, ABD ve Avustralya'nın turizm uyarılarından dolayı yurt dışından gelen turist sayısının da çok azaldığını ifade etti.

Hong Konglu şirketlerin yüzde 95'i orta ve küçük işletmelerdir (KOBİ). Hong Kong Orta ve Küçük İşletmeler Odası Başkanı Chao Guoming, KOBİ'lerin Çin ve ABD arasındaki ticari sürtüşmenin yanı sıra şimdi yerel ekonominin gerilemesiyle de karşı karşıya bulunduğunu, çok sayıda şirketin işlerinin yüzde 30 oranında azaldığını kaydetti.

Hong Kong Yasama Meclisi üyesi Zhong Guobin, sokaklarda kol gezen şiddet nedeniyle çok sayıda dükkânın kepenk kapatmak zorunda kaldığına dikkat çekti.

Bölgenin çeşitli sektörlerinden temsilciler, Hong Kong'da şiddet eylemlerine son verilerek toplumsal ve ekonomik düzenin bir an önce normale dönmesi çağrısında bulundu.

Hong Kong'un çeşitli sektörlerinden gelen 726 ünlü isim “Hong Kong'da kaosa son” diyerek, Hong Kong vatandaşlarının şiddete “hayır” demesini istedi.

Ortak çağrıda şu ifadeler kullanıldı:

“2 aydır süren kargaşa Hong Kong'un nefesini kesiyor. Hong Kong tamamen değişiyor, yabancı ve tehlikeli bir görüntü veriyor. Hayalimiz böyle bir Hong Kong mu? Turistler artık şehrimize gelmiyor, dükkanlar kapanıyor, ekonomi zayıflıyor. Onlarca polis ve sivil yaralandı. Milyonlarca kişi endişe içinde yaşıyor. Hong Kong geleceğini kaybediyor.”

Ortak çağrıda yeniden hukuka dönülmesi ve bir ülke iki sistem ilkesine sadık kalınması istendi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor