İngiliz kamuoyu “kur manipülatörü” iddiasını inandırıcı bulmuyor

2019-08-09 20:15:34

İngiltere kamuoyu, ABD Hazine Bakanlığı'nın Çin'i “kur manipülatörü ” olarak suçlamasının siyasi amaçlar taşıdığı kanaatinde.

Oxford Ekonomik Araştırma Enstitüsü'den araştırmacı Louis Kedgers, ABD'nin en son ek vergi kararının, RMB'de değer kaybına neden olduğunu söyledi. RMB'nin değer kaybetmesinin, para birimi olarak esnekliğini sürekli artırması anlamına geldiğini ifade eden Louis, küresel piyasanın ve politika yapıcılarının daha piyasalaşmış RMB döviz kuruna alışması gerektiğini belirtti.

Financial Times gazetesinde yer alan haberde, ABD Hazine Bakanlığı'nın Çin'i kur manipülatörü ilan etmesi, daha fazla gümrük tarifesi getirebilmek için “politik mazaret” arayışı olarak tanımlandı.

İngiltere Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü'nden baş ekonomist Mao Xuxin, RMB'nin değer kaybetmesinin, Çin'in esnek döviz kuru politikası temelinde piyasa tarafından yapılan normal bir ayarlama olduğunu dile getirdi.

ABD'nin siyasi amaçlarla Çin'i kur manipülatörü olarak suçladığına dikkat çeken Mao, Brexit, Çin-ABD ticari müzakereleri, Japonya-Güney Kore arasındaki ticari anlaşmazlıklar gibi unsurların etkisiyle dünya ekonomisinde risklerin arttığını ve dolar kurunun yükseldiğini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor