Çin'den ABD'ye “haydut” yanıtı: Duyulmasını istemediğin şeyi yapma!

2019-08-09 19:26:54

Hong Kong'da Amerikalı diplomatlarla protestocu grup liderlerinin gizli görüşmesine dair fotoğrafın yayınlanmasının ardından, Washington durumu açıklamak yerine, diplomatların kişisel bilgilerinin açıklanmasından dolayı Çin'i “haydut bir rejim” olarak suçladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı daha da ileri giderek, “Amerikalı diplomatların sadece Hong Kong bölgesinde değil, dünyanın her yerinde protestocular ve muhalif figürlerle görüştüklerini” söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Hong Kong Özel Komiseri Ofisinden bugün yanıt geldi. ABD'nin açıklamasının Çin'e hakaret ve iftiralarla dolu olduğu belirtilirken, siyahı beyaz yaparak egoist bir tavır sergilendiği kaydedildi.

ABD'nin Hong Kong işlerine ve Çin'in iç işlerine müdahale etmekten vazgeçip hatalarını düzeltmek yerine, suçu başkalarına atmasının kötü niyet taşıdığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın “dünyanın her yerinde bu tip görüşmeler yapıldığını” kabul etmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtilirken, hegemonyacı bu yaklaşımın dünyaya büyük musibetler getirdiği kaydedildi.

Açıklamada bir Çince atasözü kullanılarak “Başkasının bilmesini istemiyorsan, o işi hiç yapma” denildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan da ABD açıklamasına tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying şu ifadeleri kullandı:

“ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü öncelikle kendi sözlerini ve eylemlerini düşünmeli. Medyada çıkan haberleri bahane ederek başka hükümetleri suçlamak doğru değil.”

Hua Chunying şöyle devam etti:

“Amerikalı sözcü, diplomatlarının dünyanın her yerinde yaptığı bu tip eylemleri normal olarak görüp takdirle değerlendirdi. ABD böyle yapıyorsa, dünyada barış olabilir mi?” diye sordu.

“Diplomatlarımız işini yapıyor”

Hong Kong'un Takungpao gazetesinde yer alan habere göre, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki Amerikan başkonsolosluğundan siyasi müsteşar Julie Eadeh ve bazı diğer Amerikalı diplomatlar, 6 Ağustos günü Hong Kong'da JW Marriott Hotel'in lobisinde sözde bağımsızlık yanlısı grupların liderleriyle görüştü, Takungpao'nun görüşmelere dair yayınladığı fotoğraflar büyük dikkat çekti.

Olayın hemen ardından Çin, bu tip görüşmelere karşı çıktığını ve ABD'nin bu görüşmeyi açıklaması talebinde bulundu.

Washington açıklama yapmak yerine öfkeyle Çin'i suçladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Çin'i sorumsuzca davranmakla suçladı.

Morgan Ortagus, “Bu tip görüşmeler, ABD'nin büyükelçiliklerinin bulunduğu her ülkede yaşanıyor. Diplomatlarımız işlerini yapıyor. Onun (Julie Eadeh) çalışmasını da takdirle değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan CNN'de yer alan habere göre, Huang Zhifeng (Joshua Wong) dahil olmak üzere sözde bağımsızlık yanlıları, Amerikalı diplomatlarla görüşmeden önce ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senatör Marco Rubia dahil olmak üzere üst düzey ABD'li yetkililerle bir araya geldi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor