Çin Dışişleri: Çinli öğrenciler yurtsever duygularını ifade etmiştir

2019-08-08 21:42:08

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugünkü basın toplantısında Yeni Zelanda ve Avustralya'da meydana gelen sözde “Hong Kong'un bağımsızlığı” yanlısı grupların çıkardığı olaylara değindi.


Son günlerde az sayıda kişi Yeni Zelanda'nın Auckland Üniversitesi'nde sözde “Hong Kong'un bağımsızlığı” propagandası yaptı ve Çin karşıtı sloganlar attı. Çinli öğrenciler buna ciddi tepki gösterdi. Çin'in Auckland Başkonsolosluğu açıklama yaparak olayı aydınlattı ve Çinli öğrencilere bulundukları Yeni Zelanda'nın yasaları ve üniversitenin kuralları temelinde kendi düşüncelerini ifade etmeleri çağrısında bulundu. Yeni Zelanda hükümeti, üniversitelerde ifade özgürlüğünü koruyacaklarını belirtti.


Çin Dışişleri sözcüsü Hua Chunying, Auckland Başkonsolosluğu'nun görevini yerine getirdiğine dikkat çekerek, Yeni Zelanda'daki bazı kişilerin çifte standardı kaldırıp “ifade özgürlüğü” adı altında “Hong Kong'un özgürlüğünü” savunan bölücüleri şımartmaları çağrısında bulundu.


24 Temmuz günü Avustralya'nın Queensland Üniversitesi'nde az sayıda kişi Çin karşıtı bölücü girişimlerde bulundu ve Çin'in ana kesimi ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nden öğrencilerin öfkesi ve protestosuna neden oldu. Çin'in Brisbane Başkonsolosluğu'ndan bir diplomatın ana kesim ve Hong Kong bölgesinden öğrencilerin protestosunu yurtsever bir eylem olarak nitelendirdiği bildiriliyor.


Konuyla ilgili değerlendirmesi istenen sözcü Hua, Brisbane başkonsolosluğunun uluslararası hukuk ve kurallara göre Çin'in egemenliği ve öğrencilerin güvenliği ile yasal çıkarlarını ilgilendiren sorun hakkında açıklama yaptığını kaydetti. Hua, başkonsolosluğun açıklamasının doğru ve kapsamlı olduğunu ve eleştirilebilecek yer olmadığını, “Avustralya'nın içişlerine karışma” söylentisinin asılsız olduğunu ifade etti.


Sözcü, Queensland Üniversitesi'nde sözde “Hong Kong'un bağımsızlığı” gibi kışkırtıcı konuşmalar yapan insanları destekleyen Avustralyalı yetkililerin Çin'in içişlerine karışıp karışmamasının sorgulanması gerektiğini vurguladı. Hua, “Çin karşıtı sözler söylemek ifade özgürlüğü kapsamındayken, yurtseverlik duygusunu ifade etmek ifade özgürlüğü değil midir?” diye sordu.


Hua Chunying gündemdeki diğer konularla ilgili olarak da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Basın toplantısının bazı bölümlerini soru-cevap şeklinde aktarıyoruz.


“Dik durursan gölgenin eğik olmasından endişelenmezsin”Soru: ABD Savunma Bakanı Mark Esper Japonya ziyareti sırasında “Çin'in askeri operasyonu ve işgalci ekonomik girişimi bizim savunduğumuz uluslararası kuralları tehdit ediyor” dedi. Çin bu ifadeyi nasıl değerlendiriyor?


Cevap: ABD'den bazı kişiler Soğuk Savaş ve sıfır toplamlı oyun anlayışından çıkamadı, temel gerçekleri hiçe sayıyorlar ve Çin'e çeşitli etiketler yapıştırıyorlar. Bu çok adaletsiz, ahlaksız ve kötü niyetlidir.


Birincisi, Çin'in barışçı kalkınma yolunu kararlılıkla tercih etmesi, savunma niteliğinde askeri politika izlemesi, dünya barışında bir yapıcı, küresel kalkınmada katkı sağlayıcı, uluslararası düzende koruyucu olmak istemesi. ABD ise dünyada yüzlerce askeri üssü kurdu, kendi toprakları dışında on binlerce asker konuşlandırdı, üst üste savaşlar açtı. Tüm dünyada kuvvetlerini yerleştiren ve her yerde zorlu kuvvetler sergileyen bir ülkenin başka bir ülkeyi suçlamak için haklı gerekçeleri olabilir mi?

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor