Türk uzmanlardan Çin'in gelişme başarılarına övgü

2019-08-08 17:37:33 CRI

Türkiye'den uzman ve akademisyenler Xinhua haber ajansına yaptıkları açıklamalarda, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana geçen 70 yılda elde edilen başarıları övgüyle değerlendirdi.

Asya-Pasifik Araştırmalar Merkezi Başkanı Selçuk Çolakoğlu, geçen 70 yılda Çin ekonomisinde takdire değer başarılar elde edildiğini, Çin'in sürdürülebilir kalkınma, yoksulluğu azaltma ve kapsayıcı büyüme gibi konularda olağanüstü başarılar kazandığını söyledi.

Çin'in uluslararası düzende barış ve istikrar çağrısı yapan başlıca güçlerden biri haline geldiğine dikkat çeken Çolakoğlu, günümüzde popülizm, aşırı milliyetçilik, yabancı düşmanlığı gibi eğilimlerin artmasının, bölgesel ve uluslararası barış ve düzene büyük tehditler getirdiğine işaret etti.

Çolakoğlu, “Karmaşık dünya düzeninde, dünyanın ikinci büyük ekonomisi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan Çin, uluslararası topluma verdiği taahhütleri yerine getirmektedir. Çin, küresel sorunların çözümünde ihmal edilemez rol oynamaktadır.” diye konuştu.

Çin'i birçok kez ziyaret etmiş bir isim olan İstanbul Aydın Üniversitesi'nden Kutay Karaca, Çin'deki hızlı gelişmelerin kendisinde derin izlenim bıraktığını söyledi. Karaca, gelecekte ekonomik gelişmede elverişli bir geleceğe sahip olan Çin'in dünyada önemli etkiler yaratacağını kaydetti.

Türk - Çin Kültür Derneği Kurucu Başkanı İrfan Karslı da Çin'de pek çok kez bulunmuş bir isim. Çin'de 56 etnik grubunun uyumlu şekilde bir arada yaşamasının büyük bir başarı sayıldığını kaydeden Karslı, geniş topraklar ve büyük nüfusa sahip olan Çin'de farklı dini inanç ve kültürlere sahip halkın rahat ve dostça yaşamasının son derece önemli olduğunu vurguladı.

BM'nin son verilerine atıf yapan Karslı, Çin'in artık BM barış gücüne en büyük katkı yapan ülkelerden biri haline geldiğini vurguladı.

Karslı, dünya barışını koruyan önemli bir güç olan Çin'in uluslararası politikaları ve güvenlik politikalarının dünya barışı için son derece önemli olduğuna işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor