“Hong Kong'un finans sistemi çevresel risklere direnme gücüne sahip”

2019-08-08 10:35:42

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Maliye Sekreteri Chen Maobo, Hong Kong'un banka sisteminin sağlam olduğunu ve finans sisteminin çevresel risklere direnme gücü bulunduğunu belirtti.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi dün, 9. Finansal Liderlik Komisyonu Toplantısı'nı düzenledi.

Chen Maobo toplantının ardından basına verdiği demeçte, “Finans sistemimiz risklere karşı son derece dayanıklı. Banka sistemine bakıldığında ise, banka sistemimiz içindeki likidite yeterlik oranı (LCR) yüzde 160'a ulaştı ve uluslararası standart ise yüzde 100 seviyesinde. Hong Kong'daki bankaların batık kredi oranları son derece düşük. 2018 sonu itibarıyla batık kredi oranı yalnızca yüzde 0,6 olarak tespit edildi.

Bu nedenle bankalarımızın sermaye niteliği iyi. Risk yönetimi konusunda birçok kez stres testi yapıldı ve memnun edici sonuçlar alındı.” şeklinde konuştu.

Chen, geçen ay Hong Kong ekonomisinin Haziran ayına göre daha büyük sınamalarla karşı karşıya kaldığını ve bu sınamaların özellikle turizm, tüketim ve perakende konularında kendini gösterdiğini söyledi.

Chen, Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti için en önemli görevin işletmelere destek verme, istihdamı güvence altına alma ve halkın yaşam baskısını hafifletme olduğunun altını çizdi.

Hong Kong'un banka sisteminin sağlam olduğunu aktaran Chen, anormal bir sermaye akışının görülmediğini ve finans sisteminin çevresel risklere direnme gücü bulunduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor