Çin dışişleri: Amerikalı senatörlerin açıklamaları kötü niyetli

2019-08-07 21:40:54 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, ABD senatosu üyelerinin Hong Kong'la ilgili kaygılı olmalarını değerlendirdi.

Amerikalı senatörler Tom Cotton ve Mitt Romney dün yaptıkları konuşmalarda, sözde Hong Kong'da polisin şiddete başvurmasından endişe duyduklarını belirterek, Çin'in “şiddet yoluyla gösterileri bastırmaya çalıştığını” iddia ettiler.

Senatörler, Beijing'in Hong Kong'da sıkıyönetim uygulaması halinde ABD'nin ticaret müzakerelerini sona erdirmek ve ABD'nin Hong Kong'la ilişkilerini düzenleyen yasada değişiklik yapmak gibi adımlar atabileceğini söyledi.

Bugünkü basın toplantısında konuyla ilgili sorulara yanıt veren Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunyin, son günlerde Hong Kong'da şiddetin tırmandığını, hiçbir sorumlu hükümetin bu gidişatı görmezden gelemeyeceğini kaydetti.

Birkaç yıl önce meydana gelen Occupy Wall Street eylemlerine Amerikan polisinin nasıl müdahale ettiğini hatırlatan sözcü, “Hong Kong'da süren yasa dışı şiddet olayları ABD'de yaşansaydı ABD polisi ne yapardı?” diye sordu.

Çin hükümetinin Hong Kong bölge yönetimine verdiği kararlı desteği yineleyen sözcü Hua, Amerikalı senatörlerin gerçekleri çarpıtan açıklamalarının kötü niyetli amaçlar taşıdığını söyledi.

Hua şunları ekledi:

“Çin bir kez daha şiddetin görmezden gelinmesine ve Hong Kong'un iç işlerine karışılmasına son verilmesi çağrısında bulunuyor. Hong Kong sakinleri ve Çin halkı, refah ve istikrarı bozacak herhangi bir komploya izin vermeyecektir. Çin'in iç işlerine karışma girişimleri başarız olmaya mahkumdur.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor