Çin hükümeti: Temkinli tavrımız zayıflık olarak algılanmasın!

2019-08-07 21:09:54

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi ile Çin Merkezi Hükümeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi (SAR) İrtibat Bürosu, bölgedeki son durumla ilgili olarak bir panel düzenledi.

Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi Müdürü Zhang Xiaoming, Çin merkezi hükümetinin Hong Kong'daki son durumu yakından takip ettiğini ifade etti.

Hong Kong'un anavatana dönmesinden sonraki en ciddi krizle karşı karşıya bulunduğunu ve şu an en acil görevin şiddeti durdurmak ve tekrar düzen sağlamak olduğunu dile getiren Zhang Xiaoming, Hong Kong Özel İdari Bölge yönetimi “Kaçak Suçlular Yönetmeliği”nde değişiklik yapmayı tamamen durdurmasına rağmen, radikal güçlerin yönetmeliği bahane ederek şiddete devam ettiğine dikkat çekti.

Zhang Xiaoming, şu ifadeleri kullandı:

“Radikal çeteler, Bir Ülke İki Sistem formülünün tahammül eşiğini zorluyorlar. Eğer şiddet ve kargaşa devam ederse Hong Kong halkının can ve mal güvenliğine zarar verilmesinin yanı sıra, hukukun üstünlüğü, refah ve Bir Ülke İki Sistem formülü tahrip olacak. Başta Hong Kong vatandaşları olmak üzere bütün bir Çin halkı bunu kabul edemez. Çin'e karşı Hong Kong'a müdahale eden tüm güçlere sesleniyoruz: Sakın durumu yanlış değerlendirmeyin ve temkinli tavrımızı zayıflık olarak algılamayın! Hong Kong'da durum kötüleşirse ve SAR yönetimi kargaşayı kontrol edemezse, Çin merkezi hükümeti yerinde oturup gelişmeleri izlemez! Hong Kong Temel Yasası'nın belirlediği kurallara göre, Çin merkez hükümeti meydana gelebilecek her türlü kargaşayı gidermek için yeterli yöntem ve güce sahiptir!”

Zhang Xiaoming, son günlerde düzenlenen protestolarda, bazı grupların “bağımsızlık” çağrılarıyla provokasyon yaparak Çin hükümetinin irtibat bürosuna saldırdığını, ulusal bayrağa ve diğer ulusal simgelere hakaret edildiğini hatırlattı. Zhang Xiaoming, “Kaçak Suçlular Yönetmeliği” olayının artık bariz bir “renkli devrim” özelliği taşıdığına işaret etti.

Bölge amiri ve polise destek

Zhang Xiaoming, bölge amiri ve polisin desteklenmesinin mevcut durumda Hong Kong'da istikrara kavuşmanın çekirdeği olduğunu vurguladı.

Zhang Xiaoming, idari amir Carrie Lam'in şahsi itibarını bir kenara bırakıp her türlü baskıya direnerek görevini yerine getirdiğini ve merkezi hükümetin yasalar çerçevesinde bölge yönetimini yüzde yüz desteklediğini ifade etti.

“Kaçak Suçlular Yönetmeliği” olayının meydana gelmesinden bu yana Hong Kong polisinin korkusuz, profesyonel ve temkinli bir performans gösterdiğini ve “dünyanın en iyi polis gücü” övgüsüne layık olduklarını kaydetti.

Hong Kong sakinleri şiddete “dur” demeli!

Zhang Xiaoming, Hong Kong sakinlerinin en önemli ve ivedi görevinin "Asayişe yeniden kavuşmak için şiddete ve kargaşaya dur demek" olduğunun altı çizdi.

Zhang şöyle devam etti:

“Hong Kong'da daha fazla kargaşa olmayacak! Bu sessiz çoğunluk dahil olmak üzere Hong Kong vatandaşlarının ortak sesidir. Muhalif gruplarla uzlaşma seçeneği yok, Çin hükümeti ilkeler konusunda taviz vermez.”

Zhang Xiaoming, Hong Kong'daki durumun son derece ciddi bir noktaya geldiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Önümüzde iki seçenek var: Ya Bir Ülke İki Sistem formülünü savunacağız ya da bazılarının bu düzeni yıkmasına göz yumacağız. Ya Hong Kong'u savunacak ya da Hong Kong'un batışını izleyeceğiz. Ya hukuk ve dürüstlük bayrağını dalgalandıracağız ya da şiddet ve kötülüğe teslim olacağız.”

“Ölüm kalım savaşı”

Çin Merkezi Hükümeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi İrtibat Bürosu Başkanı Wang Zhimin, mevcut mücadelenin artık Hong Kong'un kaderiyle alakalı bir “ölüm kalım savaşı”na döndüğünü ve artık geri çekilecek bir alanları kalmadığını ifade etti.

Wang Zhimin, “Vatanseverlerin düzenlediği 30 Haziran ve 20 Temmuz mitingleri Hong Kong'un karakterini ortaya koydu. Hong Kong vatandaşları toplanıp şiddete ve yasalara aykırı eylemlere ‘hayır' demelidir!” ifadelerini kullandı.

Wang Zhimin, herkesin birlik içinde Hong Kong'u savunmaya davet etti ve ulusal egemenlik ve güvenliğin korumasını istediklerini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor