Temmuz ayında döviz rezervinde hafif düşüş

2019-08-07 20:03:28 CRI

Çin Devlet Döviz İdaresi'nin bugün açıkladığı verilere göre, Temmuz ayı sonu itibariyle Çin'in döviz rezervi 3 trilyon 103 milyar 700 milyon doları bularak yıl başına göre yüzde 1 arttı. Ancak, Haziran ayı sonuna göre, döviz rezervinde 15 milyar 530 milyon dolarlık düşüş görüldü. Böylece Mayıs-Haziran aylarındaki büyüme son buldu.

Çin'in döviz rezervinin genel olarak istikrarı koruduğu, aylık değişimlerin normal bir dalgalanma sayıldığı belirtiliyor.

Çin Devlet Döviz İdaresi basın sözcüsü ve baş ekonomist Wang Chunying, döviz rezerviyle ilgili son verilerin yayınlanmasından sonra yaptığı açıklamada, Temmuz ayında uluslararası finansal piyasada küresel ticaret düzeni, başlıca ülkelerin merkez bankalarının para politikaları, Briexit'in geleceği ve jeopolitik faktörlerin etkisiyle, başlıca para birimlerinin ABD Doları karşısında değer kaybettiğini, küresel tahvil endekslerinin nispeten yükseldiğini ifade etti. Wang, döviz kuru dönüşümü ve varlık fiyatı değişiklikleri gibi faktörlerin kapsamlı bir şekilde döviz rezervini etkilediğini de sözlerine ekledi.

Çin Minsheng Bankası baş araştırmacısı Wen Bin, günümüzde uluslararası gelir-gider istikrarı ve döviz istikrarının korunduğunu dile getirdi.

Sözcü Wang Chunying, bu yıl küresel risklerin arttığı bir dönemde Çin ekonomisinin işleyişinde genel olarak istikrar görüldüğüne ve temel makro ekonomik göstergelerin rasyonel seviyede tutulduğuna dikkat çekti. Çin'de sınır ötesi sermaye akışı istikrarı ve yurt içinde döviz piyasasında art-talep dengesinin korunduğuna işaret eden Wang, döviz rezervinde aylık değişimler yaşanmasının normal olduğunu da vurguladı.

Dünya ekonomisindeki düşüş baskısına rağmen, Çin ekonomisinin devamlı iyileşme eğiliminin değişmediğini ifade eden Wang, Çin'deki reel ekonomiler ve finans piyasasının büyük potansiyel ve dış baskılara direnme yeteneğine sahip olduğunu, reform ve dışa açılmanın sürdürüldüğünü belirtti. Wang, bu faktörlerin ülkenin döviz rezervinde istikrarın korunmasına destek sağladığını sözlerine ekledi.

Çin Minsheng Bankası baş araştırmacısı Wen Bin, “Gelecek aşamada makro ekonomik işleyiş rasyonel bir boyutta korunacak, Renminbi bazlı döviz ise rasyonel ve dengeli bir seviyede tutulacak. Uluslararası yatırımcılar Çin sermaye piyasasının gelişme potansiyeline iyimser bakıyor. Çünkü döviz rezervinin genel istikrarı ekonomiye verimli bir destek sağlamaktadır.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor