Amerika'da çiftçi endişeli ve tepkili: Çin pazarını kaybediyoruz!

2019-08-07 20:00:14 CRI

ABD'nin en büyük ve en etkili tarım lobilerinden ABD Tarım Bürosu Federasyonu Başkanı Zippy Duvall, ABD-Çin ticari sürtüşmesi nedeniyle zor durumda bulunan Amerikalı çiftçilerin bir kez daha büyük bir mağduriyet yaşadığını kaydetti.

ABD yönetimi 300 milyar ABD Doları tutarındaki Çin ürünlerine yüzde 10 oranında ek tarife uygulama kararı aldı.

Buna karşı açıklama yapan Çin tarafı, ABD'nin kararının iki ülkenin liderlerinin daha önce Osaka'da vardıkları mutabakata ciddi şekilde aykırı olduğuna işaret etti.

Çin Devlet Konseyi Gümrük Tarifeleri Komisyonu, 3 Ağustos'tan sonra satın alınan ABD menşeli tarım ürünlerine ek vergi uygulayabilecek. Çin'deki ilgili işletmeler de ABD'den tarım ürünleri alımını geçici olarak durdurdu.

ABD Tarım Bürosu Federasyonu'nun açıklamasına göre, Amerikalı çiftçiler geçen 18 ayda tarım ürünlerinde fiyatların düşüşü, kötü hava koşulu ve yüksek gümrük vergisi gibi sorunlarla boğuşuyor. Çinli işletmelerin ABD'den tarım ürünleri alımını geçici olarak durdurması, bu kesimin yaşadığı sıkıntıyı artırdı.

ABD'nin tarımsal ürün ihracatında 2017 yılında Çin'e ihracat hacmi 19 milyar 500 milyon doları bulurken 2018 yılında bu tutar 9 milyar 100 milyon dolara düştü. Ekonomistlere göre bu oran 2019 yılının ilk yarısında 1 milyar 300 milyon dolar daha azaldı. ABD tarım sektörü, bütün Çin pazarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

ABD Tarım Bürosu Federasyonu açıklamasında, ABD Tarım Bakanlığı'nın çiftçilere sağladığı yardım projelerinin uzun vadeli bir çözüm olmadığı, iki tarafın müzakere heyetlerinin bir an önce anlaşmaya varıp tarım ürünleri ihracatını güvence altına alması arzusunda olunduğu kaydedildi. Trump yönetimi geçtiğimiz yıl ticaret sürtüşmesinden zarar gören çiftçilere yardım amaçlı 12 milyar dolarlık paket açıkladı. Bunu bu yıl için 16 milyar dolarlık ticari yardım takip etti.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'le olan ticaret savaşından zarar gören çiftçilere daha fazla yardım sağlamaya hazır olduğunu belirtti; ancak ABD tarım endüstrisi, diğer ülkelerin Çin siparişlerini karşılamasıyla uzun vadeli bir pazar payı kaybı yaşamaktan endişe ediyor.

Bloomberg'de yer alan habere göre, ülkenin ikinci en büyük tarım grubu olan Ulusal Çiftçiler Birliği Başkanı Roger Johnson, Trump'ın “sürekli kızıştırma ve düşmanlık stratejisinin” işleri daha da kötüleştirdiğini söyledi. Johnson, Amerikalı çiftçilerin bu gidişata artık dayanamadığını da ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor