ABD'li ekonomistlerden “kur manipülatörü” iddiasına tepki

2019-08-07 15:32:15

ABD'nin önceki gün Çin'i “kur manipülatörü” ilan etmesine ABD eski Hazine Bakanı Lawrence Summers ve bazı Amerikan ekonomistlerden tepki geldi.

Lawrence Summers imzasıyla dün Washington Post gazetesinde yayınlanan yazıda, ABD Hazine Bakanlığı'nın söz konusu girişimi eleştirildi.

Summers, döviz piyasasına müdahale gibi unsurlara bakıldığında Çin'in uluslararası toplumda geniş kabul edilen kur manipülatörlüğüne ilişkin kriterlere uymadığına işaret etti.

Summers, gerçeği göz ardı ederek Çin'i kur manipülatörü ilan etme girişiminin Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Hazine Bakanlığı'nın prestijlerine zarar vereceğini ve uluslararası toplumdan kabul görmeyeceğini vurguladı.

ABD hükümetinin son zamanlarda Çin'e yönelik ekonomi politikasını sürekli değiştirdiğini hatırlatan Summers, bu durumun ABD ekonomisine ciddi riskler getirdiğine dikkat çekti.

ABD'nin finans piyasasında son günlerde yankılanan tepkilere göre yatırımcıların borsadan altın ve tahvil gibi risklerden kaçınmayı hedefleyen varlıklara geçtiğini dile getiren Summers, şu an küresel ekonomideki gerileme riskinin 2008 yılında yaşanan finans krizinden bu yana en yüksek seviyede bulunduğunun altını çizdi.

ABD merkezli Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü Fahri Başkanı C. Fred Bergsten ise yerel basına verdiği demeçte, Çin'in kur manipülasyonu yaptığı yönünde hiçbir kanıtın bulunmadığını söyledi.

Bergsten, “Belli ki RMB'nin ABD dolarına karşı döviz kurunda son günlerde yaşanan düşüş, piyasa etkisinin bir sonucu. Bu, ABD Hazine Bakanlığı'nın Çin'e kur manipülatörü yaftası yapıştırması için bir neden olamaz.” şeklinde konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor