Çin: ABD'nin INF'den çekilmesinden esef duyuyoruz

2019-08-07 11:37:01

Çin'in silahsızlanma işlerinden sorumlu olarak görev yapan Büyükelçi Li Song dün, ABD'nin INF'den çekilmesinden derin esef duyduklarını söyledi.

Li Song, dün Cenevre'de düzenlenen Silahsızlanma Konferansı'nda ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesi konusunda Çin'in tutumunu açıkladı.

Li Song, uluslararası toplumun itirazlarına rağmen ABD'nin INF'den çekilmesinden Çin'in derin esef duyduğunu ve buna şiddetle karşı çıktığını ifade etti.

ABD'nin INF'den 2 Ağustos'ta resmen çekilmesinin ardından, ABD Savunma Bakanlığı'nın orta menzilli füze geliştirme ve konuşlandırma gibi adımları tekrar başlatacaklarını açıkladığını hatılatan Li Song, Washington'un söz konusu sorumsuz ve tek taraflı girişiminin küresel stratejik istikrar ve dengeyi ciddi şekilde etkileyeceğinin altını çizdi.

Li Song, aynı zamanda uluslararası ilişkilerde de gerginliğin tırmanacağını, büyük ülkeler arasındaki karşılıklı stratejik güvenin bozulacağını, uluslararası nükleer silahsızlanma ile silah kontrolü sürecinin zarar göreceğini ve bölgesel barış ile güvenliğin tehdit altında olacağını kaydetti.

Washington tarafından ileri sürülen ABD, Rusya ile Çin arasında sözde çok taraflı nükleer silah kontrolü müzakere teklifine de değinen Li, Çin'in ABD'nin yönettiği bu tür müzakerelere katılmayacağını vurguladı.

Çin'in ulusal savunma amacıyla geliştirilen nükleer stratejisinin tamamen şeffaf olduğunu dile getiren Li Song, son derece sorumlu bir nükleer politika izleyen Çin'in nükleer stokunun çok sınırlı olduğunu, bu nedenle uluslararası barış ve güvene tehdit oluşturmadığına işaret etti. Büyükelçi Li Song, Çin'in hiçbir zaman bir ülke ile silahlanma yarışı yapmadığına ve yapmayacağına dikkat çekti.

Uluslararası toplumun ABD'nin INF'den çekilmesinin yol açacağı ağır sonuçların farkında olmasını isteyen Li, Washington'un herhangi bir bahaneyle nükleer silahsızlanma konusunda üzerine düşen sorumluluktan kaçmasının önlenmesi gerektiğini kaydetti.

Li ayrıca Washington'a temkinli davranarak, diğer ülkelerin güvenlik çıkarlarına zarar verecek herhangi bir girişimde bulunmama çağrısı yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor