Çin Dışişleri'nden ABD'nin “kur manipülatörü” ilanına tepki

2019-08-07 10:33:34

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying dün günlük basın toplantısında, ABD'nin Çin'i “kur manipülatörü” ilan etmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hua Chunying, “Çin Halk Bankası, ABD Hazine Bakanlığı'nın Çin'i kur manipülatörü ilan etmesiyle ilgili açıklama yaptı. ABD gerçeği göz ardı ederek, kendisinin saptadığı sözde ‘kur manipülatörlüğü'ne ilişkin kriterlere göre, Çin'e asılsız olarak ‘kur manipülatörü' yaftası yapıştırıyor. Söz konusu adım, 300 milyar dolarlık Çin menşeli ürünlere yüzde 10 ek tarife uygulanacağının 1 Ağustos'ta duyurulmasının ardından ticari anlaşmazlığı tırmandıran diğer bir kötü girişimdir.” ifadelerini kullandı.

Hua, Çin'de piyasa arz-talebi temelinde, döviz sepetine göre ayarlanan bir dalgalı kur rejiminin benimsendiğine dikkat çekerek, mekanizma açısından RMB kurunun piyasanın arz-talebi tarafından belirlendiğinin ve bu nedenle herhangi bir “kur manipülasyonluğu”nun söz konusu olmadığının altını çizdi.

Hua, Çin'in öteden beri RMB kurunun rasyonel ve dengeli seviyedeki genel istikrarını korumak için çaba harcadığını ve buna uluslararası toplumun da tanıklık ettiğini söyledi.

ABD'nin geçen yıldan bu yana ticari anlaşmazlığı durmadan tırmandırarak, birçok kez küresel finans piyasasında büyük dalgalanmalar yaşanmasına neden olduğuna işaret eden Hua, ancak Çin'in hiçbir zaman rekabet niteliğinde bir devalüasyon amacında olmadığını ve ticari anlaşmazlığı göğüslemek için döviz kurunu alet olarak kullanmadığını ve kullanmayacağını vurguladı.

Hua “Çin, ABD'ye aklını başında toplayarak, yanlış eylemleri düzeltme ve ikili ilişkilere daha büyük zarar getirmekten kaçınma çağrısında bulunuyor.” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor