Çin: ABD'nin Asya-Pasifik'e füze konuşlandırma planı kaygı verici

2019-08-06 20:45:29 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, bugün silah kontrolü ve silah yayılmasının önlenmesi konusunda Çinli ve yabancı basın mensuplarına brifing verdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Silahsızlanma ve Silah Kontrolü Dairesi Başkanı Fu Cong, ABD'nin “Orta Menzilli Füze Antlaşması”ndan (INF) çekilmesi ve nükleer silahsızlanma gibi konularda Çin'in tutumuyla ilgili soruları yanıtladı.

Çin'in ABD'nin resmen “Orta Menzilli Füze Antlaşması”ndan çekilmesinden esef duyduğunu belirten Fu Cong, ABD'nin bu tek taraflı eyleminin dünyada stratejik istikrarı, Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesinde barış, güvenlik ve uluslararası silah kontrolü sistemini olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

Fu Cong, Çin'in, ABD'nin kara merkezli orta menzilli füze deneme planı açıklamasından ve özellikle ABD'de bazı üst düzeyli yetkililerin Asya-Pasifik bölgesinde bir an önce orta menzilli füze konuşlandırılmasını gündeme getirmesinden derin kaygı duyulduğunu ifade etti.

Çin'in ABD'nin temkinli davranması çağrısı yaptığına işaret eden Fu Cong, “Çin asla buna görmezden gelemez, buna karşı önlemleri alırız” dedi.

Fu, Çin'in ayrıca bölgedeki ülkelere çağrıda bulunarak ABD'nin kara merkezli orta menzilli füze konuşlandırmasına izin vermemelerini istediğini söyledi.

Fu Cong, sözde Çin, ABD ve Rusya üç taraflı nükleer silahsızlandırma müzakeresine katılma niyetinde olmayan Çin'in, barışçıl diplomasi ve savunma nitelikli askeri politika izleyerek önceden nükleer silah kullanmayacağını sözlerine ekledi.

Fu Cong, ABD'nin “Orta Menzilli Füze Antlaşması”ndan çekilmesinin İran nükleer anlaşmasından ayrılması gibi uluslararası silah kontrolü sisteminin temelini sarsan son derece tehlikeli bir davranış olduğunu söyledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor