Amerikalı siyasetçiler ile Hong Kong çeteleri arasındaki gizli ittifak son bulmalı!

2019-08-06 20:29:32

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin bugün yaptığı açıklamaya Çin Dışişleri Bakanlığı Hong Kong Özel İdari Bölgesi Özel Komiseri Ofisi'nden tepki geldi.

Ofis sözcüsü, Nancy Pelosi'nin yasa karşıtlarını desteklediğini ve Hong Kong üzerinden Çin'in iç işlerine müdahale ettiğini ifade etti. Sözcü, Nancy Pelosi'nin iddialarına şiddetle karşı çıktıklarını belirtti.

Sözcü, bir süredir bir grup aşırıcı grubun yasayı ve kamu düzenini göz ardı ederek, şiddetli eylemlere giriştiğini, Hong Kong'da hukukun üstünlüğü ilkesini çiğnediğini ve vatandaşların temel güvenliğinin tehdit edildiğini kaydetti. Ülkenin egemenliğine ve saygınlığına açıkça meydan okuyan bu girişimlerin, Bir Ülke İki Sistem ilkesinin tahammül eşiğini de zorladığı ifade edildi.

Pelosi gibi Amerikalı siyasetçilerin şiddet yanlısı eylemcilerden farkı olmadığını ve “demokrasi” ve “özgürlük” bahaneleriyle hukuksuzluğa destek verdiğini açıklayan sözcü, yabancı güçlerin açık desteğiyle eylemcilerin korkusuz ve kanunsuz davranışları sürdürdüğüne dikkat çekti.

Pelosi zihniyetindeki kişilerin Hong Kong'da daha fazla kaos yaratmaktan başka amaç gütmediğini kaydeden sözcü şu ifadeleri kullandı:

“Hong Kong'un anavatana kavuşmasından bu yana geçen 22 yılda, Bir Ülke İki Sistem, Hong Kong'un Hong Konglular tarafından yönetilmesi formülleri ve yüksek özerklik ilkesi uygulanıyor. Hong Konglular, yasa uyarınca tarihte eşi görülmemiş haklara ve özgürlüğe sahiptir.”

Sözcü, ABD'li siyasetçilerin Hong Kong'daki şiddet gruplarıyla kurdukları gizli şer ittifakını bir an önce sona erdirmeleri gerektiğini dile getirdi.

ABD Başkanı Trump 2 Ağustos'ta yaptığı konuşmada, Hong Kong'daki gösterileri “isyan” olarak niteleyerek, Hong Kong'un Çin'in bir parçası olduğunu, bölgedeki sorunları Çin'in kendi gücüyle çözeceğini, Hong Kong'daki isyanlara karşı Çin merkezi hükümetinin çok sorumlu davrandığını ve bu konuda Çin'e tavsiyede bulunmalarına gerek olmadığını söylemişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor