“Asya-Pasifik bölgesindeki istikrarı baltalayan kim?”

2019-08-06 10:49:53

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'nin uzun zamandır çeşitli bahanelerle Asya-Pasifik ülkelerinin işlerine müdahale ettiğine dikkat çekerek, “Asya-Pasifik bölgesindeki istikrarı baltalayanın kim olduğu son derece açık.” dedi.

Hua Chunying dün düzenlenen günlük olağan basın toplantısında, ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in “Çin'in Hint ile Pasifik okyanusları bölgesindeki istikrarı baltaladığı” yolundaki iddiayı değerlendirdi.

Hua, “Her şeyden önce söz konusu iddia son derece sorumsuzdur. ABD, uzun süreden beri, sürekli olarak Asya-Pasifik bölgesindeki ülkelerin işlerine karışıyor. Provokasyon yaratarak diğer ülkelerin içişlerine kaba bir şekilde müdahale ediyor. Ekonomide yalnızca kendi menfaatlerinin peşinde koşarak, komşularını zarara sokma politikası izliyor ve durmadan askeri ittifakını güçlendiriyor. Asya-Pasifik bölgesindeki istikrarı baltalayanın kim olduğu son derece açık.” ifadelerini kullandı.

ABD'nin son zamanlarda “Çin füzeleri tehdidi” iddiasını ortaya atarak, gerçekleri çarptığını ve “siyaha beyaz dediğini” belirten Hua, bunun ABD'nin diğer ülkeleri bahane ederek, kendi sorumluluklarından kaçınmak için öteden beri başvurduğu bir yol olduğunu kaydetti.

Hua, “ABD uluslararası toplumun şiddetle karşı çıkmasına rağmen ‘Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan ısrarla çekildi. Şimdi de Asya'da orta menzilli füze konuşlandırma arayışında ve bu durum ABD'nin anlaşmadan çekilmekteki asıl amacını kanıtlıyor.” dedi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor