Çin: ABD, Hong Kong işlerine müdahaleyi durdurmalı

2019-08-06 10:49:02

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye Hong Kong işlerine müdahale etmeyi sonlandırma çağrısı yaptı.

ABD Temsilciler Meclisi'ne bağlı Tom Lantos İnsan Hakları Komisyonu'nun Eş Başkanları ve Temsilciler Meclisi üyeleri Chris Smith ile James McGovern, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ticaret Bakanı Wilbur Ross'a geçen hafta yazdıkları mektupta, Hong Kong'da sürdürülen “barışçıl protestoların” bastırılmasına yardımcı olmama ve protestoları “isyan” olarak nitelememe talebinde bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, dün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Hua Chunying, kötü niyetlerle gerçekleri göz ardı eden söz konusu ABD'li siyasetçilerin ilgili yorumlarına karşı çıktıklarını belirtti.

Radikal protestocuların demir çubuklarla ve tehlikeli silahlarla polise saldırdığını aktaran Hua, yasa dışı göstericilerin kamu düzenini ve sosyal huzuru bozduğunu, yasama binası ile Hong Kong'da bulunan Çin İrtibat Ofisi'ne saldırdığını ve Çin'in ulusal amblemi ile bayrağına zarar verdiğini belirtti.

Bu tür şiddet olaylarının toplumsal medeniyetin dışına çıktığını vicdan sahibi herkesin bildiğini aktaran Hua, barışçıl protesto ve ifade özgürlüğü sınırlarını aşan bu radikal protestocuların Hong Kong'da hukukun üstünlüğünü, insanların can ve mal güvenliği ile “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin kırmızı çizgisini zedelediklerini dile getirdi.

Hua konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ABD, kendi topraklarında görev yapan polislerin gücünü kötüye kullanmasına ve şiddet yoluyla yasa uygulamasına göz yumuyor ama Hong Kong polisini kınıyor. ABD bu tür girişimlerle dünyaya kibrini, önyargısını, riyakarlığını, bencilliğini ve zorbalığını gösteriyor. ABD'nin Hong Kong işlerine müdahale etmeyi bir an önce durdurması gerekiyor. Hiç kimse Çin hükümetinin Bir Ülke, İki Sistem' ilkesini hayata geçirme ve Hong Kong'daki refah ve istikrarı koruma kararlılığını küçümsememeli.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor