ABD'nin “tarımsal ürün ithalatı durduruldu” iddiası doğru değil

2019-08-05 20:07:21

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Amerikalı bir yetkilinin “Çin'in ABD'den tarımsal ürün ithal etmediği” iddiasının doğru olmadığını açıkladı.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Genel Sekreteri Cong Liang bugün yaptığı açıklamada, iki ülke liderlerinin G20 Osaka Zirvesi görüşmesinden sonra Çin'in ABD'den tarımsal ürün ithal etmesi konusunda ilerleme kaydedildiğini, ancak ABD ürünlerinde rekabet gücü eksikliği gibi sorunlar bulunduğunu söyledi.

Cong Liang Osaka görüşmesinden sonra Temmuz ayı sonuna kadar ABD'den 2 milyon 270 bin ton soya fasulyesinin Çin'e sevk edildiğini ve Ağustos'ta sevk edilecek soya fasulyesinin 2 milyon ton olacağını belirtti. Cong, iki ülke şirketleri arasında imzalanan 14 milyon ton soya fasulyesinden sadece 300 bin tonun sevk edilmesinin beklendiğini kaydetti.

Çin ve ABD arasında tarımsal ticaret işbirliğinin iki tarafa da fayda sağladığını ifade eden Cong Liang, etanol, mısır, soya fasulyesi yağı, şarap ve bira gibi tarımsal ürünlerin satılmamasında asıl neden olarak, söz konusu ürünlerde fiyat bakımından ABD'nin rekabet gücü eksikliğine işaret etti

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor