“RMB döviz kuru makul ve dengeli seviyede korunacak”

2019-08-05 16:53:54

Çin Halk Bankası, Renminbi'nin (RMB) döviz kurundaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Bankadan yapılan açıklamada, RMB-ABD Doları kurunun 7'nin üzerine çıkmasıyla ilgili olarak şu açıklama yapıldı:

“Tek taraflılık ve ticaret korumacılığının yanı sıra, Çin'e ek gümrük vergisi uygulamasına yönelik beklenti gibi unsurların etkisiyle, bugün RMB-ABD Doları döviz kuru 7'yi geçti. Ancak RMB döviz sepetine karşı istikrarlı ve güçlü olmaya devam ediyor. Bu, piyasadaki arz-talep ile uluslararası döviz piyasasındaki dalgalanmaların yansımasıdır.

Çin, piyasadaki arz-talep temelinde ve döviz sepetine göre ayarlanan, değişken bir döviz kuru sistemi yürütüyor. Piyasadaki arz-talep, döviz kuru oluşumunda karar verici rol oynuyor. RMB'nin döviz kurundaki dalgalanmalara bu mekanizma karar veriyor. Küresel piyasa bakımından da döviz kurunun dalgalanması normal bir durum. RMB- Dolar döviz kuru, son 20 senede bazen 8, bazen 7, bazen de 6 seviyesinde bulundu.

RMB, şu an ABD Doları karşısında değer kaybetmesine rağmen, son 20 senede genel olarak yükseliş gösterdi. Uluslararası Ödeme Bankası'nın son 20 seneki hesaplamalarında RMB'nin ABD Doları'na karşısındaki döviz kuru yüzde 20 oranında değer kazandı. RMB, belli başlı para birimleri arasında en güçlülerden biri. RMB'nin uluslararası para sistemindeki istikrarlı konumu bu yıl da sürüyor.”

RMB döviz kuru gelecekte hangi yöne gidecek?

Açıklamada, RMB döviz kurunun uzun vadeli gelişimi hakkında ise şu bilgilere yer verildi:

“RMB döviz kurunun eğilimine, uzun vadeli bakımdan ekonomik temeller karar veriyor. Kısa vadeli olarak ise, piyasadaki arz-talep durumu ve ABD Doları'nın eğilimi büyük ölçüde etki yapabilecek.

Makro açıdan bakıldığında, Çin ekonomisinin temelleri şu an iyi durumda. Ekonomik yapıdaki iyileştirmelerden olumlu sonuçlar alındı. Mali durum istikrarlı, finansal riskler genel olarak kontrol altında, ödemeler bilançosu dengeli ve döviz rezervi yeterli. Bütün bunlar RMB döviz kuruna temel destek sağlıyor.

Çin, özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinin para politikasını gevşettiği bir zeminde, önemli ekonomiler arasında para politikasını sıkça değiştirmeyen tek ülke.

Öte yandan, Çin Halk Bankası, son yıllarda döviz kurundaki dalgalanmaları göğüsleme sürecinde zengin deneyimler biriktirdi ve politika araçlarında sürekli inovasyon gerçekleştirdi. Çin Halk Bankası, RMB döviz kurunu makul ve dengeli bir seviyede koruma konusunda öz güvene ve kapasiteye sahip.”

Açıklamada ayrıca, Çinli şirket ve vatandaşların söz konusu durumdan etkilenip etkilenmeyeceğine dair bilgi verildi.

Reform ve dışa açılmanın Çin'in temel ulusal politikası olduğuna vurgu yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Döviz yönetimi konusunda da reform ve dışa açılma politikası sürdürülecek. RMB kurunun ABD Doları karşısında 7'yi geçmesinden sonra bile bu politika değişmeyecek.

RMB'nin ABD Doları ve döviz sepetine karşı değerlerinde geçen 20 sene boyunca, azalıştan çok yükseliş görüldü. Çinlilerin en önemli finansal varlığı RMB bazında ve bu varlıklar iyi bir koruma altında bulunuyor. Çinlilerin yurtdışındaki alım gücü de sürekli artıyor. Bunlar, yurtdışı seyahatleri ile alışverişleri ve çocuklarının yurtdışında öğrenim görmesinden anlaşılıyor.

Şirketler için de durum aynı. Şu an RMB döviz kurundaki dalgalanmalarda hem yükseliş, hem de düşüş ihtimali var. Sadece şirketler değil, daha profesyonel finansal kuruluşlar bile döviz kurunun eğilimini tahmin edemiyor. Dolayısıyla şirketler, dikkatlerini döviz kurunu muhakeme etmeye değil; reel işleyişini geliştirmeye vermelidir.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor